מבוכה בנובל: דילן לא בא, הזמרת התבלבלה מאת ארז לין  

 

הזמר, שלא נכח בטקס, הודיע מבעוד מועד שייעדר עקב “מחויבויות קודמות” • הזמרת פטי סמית’ שכחה את מילות השיר “גשם כבד עומד ליפול”, וביקשה להתחילו מחדש

bob-dillon-nobel

דילן // צילום ארכיון: אי.אף.פי

כבכל שנה נערך בבירת שבדיה, שטוקהולם, טקס מרשים להענקת פרסי נובל בתחומי המדעים השונים ובספרות. הפרסים הוענקו על ידי מלך שבדיה, קרל ה־16. 

זוכה פרס נובל לספרות, בוב דילן, בלט בהיעדרו, אף על פי שהיה ידוע כי לא יגיע. לאחר הטקס, הוקרא נאומו של דילן על ידי שגרירת ארה”ב בשבדיה. כזכור, הזמר, שהופתע כמו רבים בעולם מבחירתו, שתק למשך כשבועיים לאחר שהוכרזה זכייתו באוקטובר, אך בסופו של דבר אמר כי לא יוכל להגיע מפאת “מחויבויות קודמות”, ובמקום זאת שלח נאום כתוב, שכאמור הוקרא אתמול. מכל מקום, בטקס אתמול הוא זכה לתשואות בעמידה כשהוזכר פועלו הרב. 

במהלך הטקס הזמרת פטי סמית’ שרה את השיר של דילן “גשם כבד עומד ליפול”, אך במהלך השיר שכחה את מילותיו ואחרי דממה של כמה שניות אמרה: “אני מתנצלת, אפשר להתחיל מחדש”. הקהל הסכים, מחא כפיים, והיא המשיכה.

bob-dillon-nobel-1

סמית’ בטקס, אתמול // צילום: אי.אף.פי

בטקס נפרד באוסלו קיבל נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס, את פרס נובל לשלום על רקע הצלחתו בהשגת הסכם לסיום 52 שנות לחימה עם מחתרת 

ה־FARC המרקסיסטית במדינתו מוקדם יותר השנה, הסכסוך הארוך ביותר בחצי כדור הארץ המערבי. במהלך נאומו סנטוס ציטט את אחד מהשירים של דילן נגד מלחמת וייטנאם, ואמר כי הפרס הוא “מתנה משמיים”, ובייחוד לקורבנות הלחימה בארצו. “לפעמים כדי להשיג שלום חייבים להידבר ולהילחם בו בזמן. למדתי זאת מחתן פרס נובל אחר, יצחק רבין”, אמר סנטוס. לדבריו, הסכם השלום מוכיח כי “מה שנתפס תחילה כבלתי אפשרי, עשוי להיות אפשרי אם מתמידים במטרה, גם בסוריה או בתימן או בדרום סודאן”, אמר לקהל, שכלל חלק מקורבנות הלחימה וגם את מלך נורבגיה. כזכור, הגירסה הראשונה של הסכם השלום שחתם עם המחתרת נדחתה במשאל עם שנערך בקולומביה. מאוחר יותר גיבש נוסח חדש עם המחתרת, שאושר בקונגרס של קולומביה.