מבטלים הופעות בגלל האבל מאת דודי כספי

בעקבות הפיגוע בניס בוטלה הופעה של ריהאנה ובוטל פסטיבל מוסיקה עם מאסיב אטאק ורוברט פלאנט • בתי קולנוע התבקשו להוריד את הסרט “הג’וב הצרפתי”

nice-mourning

מתאבלים בניס // צילום: אי.אף.פי

בעקבות פיגוע הדריסה שאירע בניס בסוף השבוע, העיר מתאבלת על 84 הקורבנות ומבטלת לעת עתה אירועי תרבות רבים שתוכננו לקיץ.

צרפת הכריזה על שלושה ימי אבל לאומיים בעקבות האירועים הטרגיים, וכצעד ראשון בוטל פסטיבל הג’אז של ניס, שאמור היה להתחיל במוצ”ש. בפסטיבל היו אמורים להופיע מאסיב אטאק, סולן להקת לד זפלין רוברט פלאנט והמוסיקאי הישראלי אבישי כהן. כמו כן בוטלה הופעתה של ריהאנה בניס, שאמורה היתה להתקיים ביום שישי במסגרת סיבוב ההופעות שלה שהגיע לאירופה. ריהאנה, שתופיע מחר בעיר ליון ובשבוע הבא בפאריס, שהתה בזמן הפיגוע בריביירה הצרפתית, אולם נציגיה מסרו כי היא היתה במקום מוגן.

רובם המכריע של בתי הקולנוע בניס נסגרו בסוף השבוע. המעטים שכן נפתחו לקהל, דיווחו על ירידה בנוכחות של עד כ־80 אחוזים. ברחבי צרפת ההכנסות מסרטי קולנוע בסוף השבוע היו נמוכות, כצפוי.

במקביל, אולפני קאנל־סטודיו שיגרו בקשה לכל בעלי בתי הקולנוע ברחבי צרפת להוריד מהמסכים לאלתר את מותחן האקשן “הג’וב הצרפתי”, שעלה בסוף השבוע האחרון גם בישראל.

הסרט, בכיכובם של השחקנים אידריס אלבה (“הסמויה”) וריצ’ארד מאדן (“משחקי הכס”) עוסק בניסיונות למנוע פיגוע טרור בפאריס שמתוכנן ליום הבסטיליה. ואכן, האולפנים המפיצים את הסרט באירופה החלו להוריד מודעות פרסומת לסרט. בארה”ב הוא מיועד להפצה רק ב־VOD בתאריך לא ידוע. אגב, עוד בטרם הפיגוע בניס, הצרפתים לא אהבו את תזמון יציאת הסרט, שמבחינתם היה קרוב מדי לפיגוע הקשה בתיאטרון הבטקלאן בפאריס בנובמבר האחרון.

אלא שלא כל בתי הקולנוע בצרפת היו מוכנים להיענות לבקשה. “התחבטנו באשר להורדת הסרט, אבל החלטנו להמשיך להקרין אותו בהיעדר תלונות”, מסרה יו”ר ארגון תיאטראות הקולנוע הצרפתי, ג’וסלין בויסי, “העלילה בסרט שונה מאופי המתקפה בניס ויש סרטים אחרים המציגים אלימות מכל מיני סוגים. אם נתחיל להסיר סרטים שכאלה – אנו למעשה נכנעים, ועלינו להיות חזקים ולהמשיך לחיות”.

לדבריה, “אני משערת שהציבור הפנים שאנחנו בעיצומה של מלחמה ומצב החירום הולך להימשך זמן מה. אנשים משוועים לקיים את שיגרת חייהם באופן הכי חופשי שאפשר, אף כי הם הרבה יותר זהירים”.

בניס נערכו עד אתמול צילומים לסרט ההמשך האירוטי “50 גוונים של אופל” בכיכובם של ג’יימי דורנן ודקוטה ג’ונסון, שנצפו בלוקיישן סמוך רק יומיים קודם לאירועים. מפיק הסרט, דיינה ברונטי, כתב בפוסט בפייסבוק כי שלום לכל אנשי הצוות

פורסם באתר “ישראל היום” ב 7-17-2016