מגילות ים המלח קמות לתחייה בלוס אנג’לס מאת נורית גרינגר

תערוכה יוצאת דופן של ארץ ישראל בלוס אנג’לס לתקופה של 6 חודשים

ארץ ישראל הייתה תמיד צומת דרכים תרבותיות. כדי להבין את הארץ הזאת, הציבור ניחן בתערוכת מגילות ים המלח הגנוזות, יום הפתיחה הרשמי: 10 במרס 2015, במרכז המדע של קליפורניה בלוס אנג’לס

(http://californiasciencecenter.org/).

התערוכה

Dead-sea-scrols-2

זה לקח שנתיים לארגן את התערוכה. כמחצית מ- 20 חלקי המגילות מוצגים זו הפעם הראשונה בארצות הברית. התערוכה, עדות להולדת היהדות והנצרות, בזמן ליניארי, בתקופת הקהילה היהודית-ישראלית הרבונית השנייה בארץ, לוקחת את המבקר לימי התנ”ך, דרך המגילות הגנוזות המפורסמות וחפצי עתיקות רבים, שנתרמו לתצוגה באדיבות רשות העתיקות של ישראל, כולם מאוסף האוצרות הלאומיים, ושופכים אור על אורך חיים ותרבות בתקופת המקרא.

המגילות, מתקופת התחלת המונותיאיזם, נכתבו בעברית על ידי יהודים וקריאות לכל מי שקורא עברית, הוסתרו במערה בכדי חימר במשך 2,000 שנה והתגלו במדבר יהודה על ידי על ידי רועה צאן נודד. המגילות הן התצוגה הגדולה ביותר של הגילוי הארכיאולוגי החשוב ביותר של המאה ה -20, כולם שייכות לנכס הלאומי הרוחני של העם היהודי.

בנוסף, בתצוגה ממצאים ארכאולוגיים, עבודות חימר ואבן ששוקלת 2.5 טון ששימשה לבניית הכותל המערבי, כולם התגלו בארץ הקודש.

העברית של המגילות היא אותה השפת שבה דיברו הנביאים. הן מעידות על תושבי האיזור כולו והקשר שלהם לישראל והאדמה

Dead-sea-scrols-3

הסרט ירושלים ב-3די

הדוקיופילם, 5 שנים בהתהוות, נועד במיוחד לבני נוער כדי להשאיר עליהם רושם רב שנים על ירושלים. עם תקציב של 9.5 מליון דולר, המפיקים טאראן דייויס וג’ורג ‘דאפילד, שניהם עם שורשי אבות יהודים, המספר, השחקן והמועמד לאוסקר בנדיקט קומברבאטש, מלחין מוסיקת הסרט מייקל ברוק, לאורך חוויית הטכנולוגיה של איימאקס, הוא האפשרות הכי קרובה לביקור בירושלים, מבלי להיות שם. הדוקיופילם חוקר את צומת ההיסטוריה, מדע ודת ודואה מעל העיר העתיקה בסרט מסך ענק, מוצג על ידי נשונל ג’יאוגרפיק.

המטרה הייתה להראות את שלושת הדתות המונותיאיסטיות שבאות ביחד בירושלים, הנחשבת למרכז העולם.

המפיקים, דייויס/דאפילד גדלו עם תמונות הסכסוך המתמשך בארץ ישראל. הם רצו להראות את הצד השני של הסיפור, היבט נוסף על ירושלים לאורך ההיסטוריה, בחלקו יהודי, בחלקו נוצרי, והיבט מסוים של הופעת האיסלאם. הסרט, מדהים מבחינת אומנות חזותית של ירושלים, נושא מסר של תקווה, והוא רוחני ותרבותי וחגיגה היסטורית של ירושלים, הנדל”ן היקר ביותר בעולם, וארץ הקודש עליו נלחמו ונלחמים.

הצוות

דייויד סיגל, הקונסול הכללי של ישראל במערב ארה”ב ראה את תערוכת מגילות ים המלח ביוטה ומיד החל לפתח את רעיון התערוכה לקליפורניה.

רשות העתיקות של ממשלת ישראל, הקונסוליה הכללית של ישראל בלוס אנג’לס, בראשה הקונסול הכללי דייויד סיגל ובסיוע צוותו המסור ביניהם מרינה רוז’נסקי, מנהל התקשורת ויחסי הציבור, מרכז המדע של קליפורניה בלוס אנג’לס, בראשו עומד הנשיא והמנכ”ל ג’פרי רודולף, שמשרת כנשיא במשך 29 השנים האחרונות שנעזר בצוותו הנרחב והמסור ורשות העתיקות של ישראל, שהתאחדו במאמציהם כדי להרכיב מתנה יקרה לציבור מערב ארה”ב, את תערוכת מגילות ים המלח הגנוזות.

כדי לברר את כל ההיבטים הדרושים ליישם תערוכה שכזאת, מר רודולף טס לפילדלפיה שם המגילות היו בתצוגה וגם לישראל, ביקורו הראשון שם, שאותו תיאר לי כ- “קבלת פנים פנטסטית; אהבתי את הניסיון, השילוב הנפלא של היסטוריה וחיים מודרניים ותוססים.”

ד”ר עוזי דהרי, סגן המנהל לארכיאולוגיה ברשות העתיקות וצוות מומחים ישראלי הגיעו ללוס אנג’לס ועבדו ללא לאות כדי להקים את התערוכה, שהיא תצוגה בשלמותה.

זה היה אתגר פיננסי שהקונסול הכללי סיגל היה המסייע העיקרי לאסוף את הכספים הדרושים ממקורות יהודים ולא-יהודים. בנקים גדולים ותאגידים, כגון וולס פארגו, בנק אוף אמריקה, יוניון בנק, התעשייה הבטחונית, כגון רייטיאון, לוקהיד מרטין ונשיונל ג’יאוגרפיק תרמו את חסותם על מנת שהתערוכה תתקיים.

הייחוס

הקונסול הכללי מר סיגל רואה בתערוכת דיפלומטיה ישראלית בעוצמתה, שמביאה את ישראל לארצות הברית באמצעות טכנולוגית איימקס וחפצי עתיקות עם נגישות להרגיש ולגעת באבן בת 2.5 טון מהכותל המערבי.

משמעות ישראל, אתה רואה אותה אתה מבין אותה. התערוכה היא לא במקום לבקר ישראל אלא הכנה לביקור. עם זאת ובינתיים, הקרוב ביותר שאתם יכולים להגיע לבקר ולראות את ישראל זה בעת ביקור במרכז המדע של קליפורניה בלוס אנג’לס וחזייה בתערוכת מגילות ים המלח ולאחר מכן צפיה בדוקיופילם ירושלים 3די. זה יהיה יום שהצופה יזכור במשך זמן רב.

ירושלים: 4000 שנים ב 5 דקות