מחוץ לחומות/אילן גטניו

 

ירושלים היא לא רק העיר העתיקה • מעבר לחומותיה ממתינה עיר שוקקת, מתחדשת ויפהפייה

Slider

שוק מחנה יהודה בירושלים צילום יונתן זינדל

כשתיירים מגיעים לירושלים הם הולכים קודם כל לעיר העתיקה. “ירושלים של מעלה”, קוראים לה, וקושרים לה כתרים של קדושה.

אבל ירושלים היא הרבה יותר מהעיר העתיקה. מחוץ לחומות קיימת עיר מדהימה, ומרכז העיר עובר תחייה מחודשת, כשבתים מוזנחים, לעיתים נטושים, עוברים שיפוץ מאסיבי והופכים את מרכז העיר, את כיכר ציון, את כל האזור שמנחלת שבעה ועד שוק מחנה יהודה לעיר תוססת, עם מוסדות תרבות, מקומות בילוי, כזו שהצעירים וגם המבוגרים נמשכים להגיע אליה.

תהליך הפיתוח המואץ ושינויי התחבורה של מרכז ירושלים בעשור האחרון יצרו זירה תוססת בתחומי הנדל”ן, המסחר והתיירות, וזאת לצד המשך תנופת הפיתוח הפיזי ושדרוג המרחב הציבורי של מרכז העיר. עיריית ירושלים, באמצעות חברת עדן – החברה לפיתוח מרכז העיר ירושלים, יזמה תהליך ייחודי להעצמת העסקים התיירותיים במרכז העיר ולהצבתם בחזית ההצלחה. כיום מרכז העיר ירושלים מציע שפע של חנויות בוטיק, מסעדות גורמה, צורפים וגלריות הפזורות בסמטאותיו הנעלמות, מטרים ספורים מציר יפו הסואן.

העירייה אינה היחידה הפועלת במקום. יש יזמים פרטיים, דוגמת לורן לוי, עולה מצרפת, בעל רשת אופטיקה אירופית גדולה, שרכש כמה מבנים בנחלת שבעה, סביב “כיכר המוסיקה” במתחם סלומון, והוא מסב אותם בכספו לבית ספר למחול, לקונסרבטוריון, לפאב ועוד. “הרגשתי שאני צריך לבוא ולתרום לירושלים, וזו התרומה שלי”, הוא אומר בצניעות, כשהוא מפקח בעצמו על העבודות בכיכר. היד שלו ניכרת בכל העיצובים, בבחירת הריהוט, והוא מקפיד קלה כחמורה. את אירועי התרבות במקומות ששיפץ, לפעמים מבניינים מטים לנפול, תפעיל עיריית ירושלים לרווחת התושבים והתיירים.

Untitled-4

מוזיאון יהדות איטליה בירושלים

קצת מורשת

במקום פועל גם מוזיאון יהדות איטליה, שנבנה במבנה עתיק ומציע מסע בזמן אל איטליה היהודית של ימי הרנסנס והבארוק. בית הכנסת בתוך המוזיאון, המשמש את קהילת יוצאי איטליה, הובא בשלמותו מאיטליה והוקם מחדש כחלק מהמוזיאון. המוזיאון גם הכין לבאים מסע משימות משפחתי חווייתי בחוצות ירושלים, הכולל טעימות וביקור במוזיאון חצר היישוב הישן.

במוזיאון היכל שלמה (וולפסון) ברחוב המלך ג’ורג’ יש אוסף נדיר של מוצגים מקהילות יהודיות בארץ ובחו”ל מתקופת בית שני ועד היום. בית טיכו, ביתם של הציירת אנה טיכו ושל בעלה רופא העיניים, המוכר מהמערכון של שייקה אופיר, משמש היום מוזיאון ובו תערוכה מיצירותיה של אנה ואוסף החנוכיות של בעלה.

עוד שכיית חמד באזור היא בניין המרכז למורשת יהדות צפון אפריקה, המשלב את התרבות היהודית עם זו המוסלמית באמצעות הארכיטקטורה. כתליו של המבנה, שהוקם על ידי העדה המוגרבית במאה ה־19, קושטו במוטיבים מרוקניים מן האדריכלות הספרדית, ובכך סגרו מעגל של השפעות תרבותיות הדדיות שהחלו בבית המקדש בירושלים, עברו לארמון אלהמברה וחזרו כשער מרוקני בירושלים. בניין המרכז למורשת יהדות צפון אפריקה בירושלים מספר את סיפורה של העדה, והוא נבנה מתרומות נדיבות כדי לאפשר הצצה למסורת הנעלמת. העיצוב מחסיר פעימה.

מי שמגיע לאזור ורוצה ללון בירושלים יכול לבחור בין כמה מלונות בוטיק שהוקמו כאן, כגון מלון חצר השוק, מלון דירות שהחזיר את החיים לחורבה שאיש לא הסתכל עליה, ועכשיו היא מלון חמים ומזמין. שני מלונות בוטיק חמודים ומטופחים בגבול של נחלת שבעה הם מלון הרמוני ומלון ארתור מרשת מלונות ארתור, ולכל אחד מהם יש ייחוד, בעיצוב בוטיק של חדרים ושל הלובי שנותן הרגשה של בית.

כל אזור מרכז העיר משופע מסעדות ובתי אוכל וגם בשוק מחנה יהודה, בין רחוב אגריפס לדרך יפו, יש חנויות, דוכנים ומסעדות עממיות. כדאי לפקוד את “הטרטוריה של חבה”, מסעדה המשלבת גם בית קפה וקונדיטוריה. ברחוב שלומציון המלכה 6 ניצב בגאון מוסד קולינרי ותיק, “קדוש” (במלעיל), שנוסד בשנת 1967 על ידי מאיר קדוש. בעידן שבו מסעדות נפתחות ונסגרות, אפשר להבין שהשנים הארוכות של המוסד הזה מעידות על טיבו, וכך גם התורים הארוכים בימי שישי של לקוחות קבועים שבאים לקנות ולקחת הביתה את המטעמים של קרן ואיציק קדוש, הממשיך מסורת אבות בסיועה של רעייתו הבשלנית. הכל בטוב טעם.

Untitled-5

בית הכנסת האיטלקי העתיק // צילום: יח”צ

טיול עם אפליקציה

לטייל באמצעות האייפון והטאבלט בעיר העתיקה בירושלים: הבאים לעיר יכולים לטייל בעיר באמצעות אפליקציית “סיורים קוליים בירושלים”, שפיתחה הרשות לפיתוח ירושלים. יותר מ־130 אלף משתמשים כבר הורידו את האפליקציה, שמציעה 16 מסלולי טיול בשלוש שפות (עברית, אנגלית ורוסית), מתוכם 5 מסלולים מונגשים לבעלי מוגבלויות. הסיורים מלווים במפת ניווט, בסרטון וידאו, בהסברי אודיו ובטקסט לכבדי שמיעה, וזמינים לאחר הטענתם גם ב־off-line, כאשר שירות האינטרנט לא זמין. לאחרונה הותאמה האפליקציה גם למכשירי הטאבלט, והגירסה הייעודית מאפשרת ניצול מלא של חוויית המשתמש.

בירושלים הושק שירות “חופשי לעיר העתיקה”, שירות הסעות ללא תשלום לעיר העתיקה, אשר ישרת אלפי מטיילים בכל יום. את השירות השיקו המשרד לירושלים והתפוצות בשיתוף עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים והחברה לפיתוח מזרח ירושלים, כדי להקל את עומסי התנועה ואת מצוקת החניה בשער יפו ולאפשר תכנון קל ונוח לבאי העיר העתיקה.

 ההסעות ייצאו ממתחם התחנה לשער האשפות ובחזרה בכל 20 דקות. בימים א’-ה’ בשעות 20:00-8:00, בימים ב’ ו־ה’ יפעל הקו מהשעה 7:00. בימי ו’ עד שעה לפני כניסת שבת ובמוצ”ש – משעה אחרי צאת שבת. רכב מונגש יוצא בכל 80 דקות ממתחם התחנה. במתחם התחנה יש חניון רחב ידיים, שבו תעריף החניה נמוך משמעותית מבחניונים אחרים באזור העיר העתיקה: תעריף יומי – 13.40 שקלים לבעלי כרטיס ירושלמי, 17.10 שקלים ליום שלם, כך שמעבר לנוחות, מדובר בחיסכון כספי למטיילים. מידע נוסף ועדכני יתפרסם באתר מותג התיירות הירושלמי: itraveljerusalem.com

לכתבה המלאה הקישו

http://www.israelhayom.co.il/article/225999

Leave a Comment