מיהו יורש אימפריית “פיאט” ששבה את ליבה של מורן אטיאס?/ יריב פלג, מאקו

 

הוא יורש עשיר של אימפריית מכוניות, בנה של דוכסית איטלקייה, חובב נשים יפות ואת החיים הטובים, ואחד האנשים המפורסמים באיטליה: לאפו אלקן, נער שעשועים איטלקי בן 36, הוסיף לאחרונה לרזומה הרומנטי שלו גם את מורן אטיאס, והשניים נצפים במדורי הרכילות כשהם מקפצים בעולם ומאוהבים עד מעל לראש

 מה משותף למורן אטיאס, סמל קבוצת הכדורגל יובנטוס, כיתוב בסינית שפירושו “אל תיכנע לעולם”, הסימן לפאסט פורוורד, פסל החירות, המילה “אאוטסיידר”, המשפט “הסתכל תמיד קדימה” ודגל איטליה? כולם, נכון להיום, תלויים על זרועותיו של יורש אימפריית הרכב האיטלקית “פיאט”, המיליארדר לאפו אלקן. חוץ מאטיאס, שהפכה לאחרונה לאייטם לוהט במדורי הרכילות בעולם ביחד עם אלקן – כל שאר הפריטים המאוזכרים לעיל הם קעקועים. כל אחד ואחד מהם מסמל אלמנט חשוב בחייו של נער השעשועים האיטלקי והבן הזוג החדש והמאוד שובב של הדוגמנית הישראלית שעושה את זה לאיטלקים כבר כמה שנים טובות.

התמונות שחשפו את הקשר הרומנטי בהתהוות צולמו בשבוע האחרון במהלך חופשה משותפת של אטיאס (32) ואלקן (36) בניו יורק, אולם השניים נצפו יחד כבר בתחילת דצמבר בחופשה במיאמי – בפוזות פחות מרשיעות – והתמונות שלהם נופשים התפרסמו באתר “ספלאש ניוז”. את התמונות מניו יורק, שסיפקו ראייה חותכת לקשר החדש והלוהט, פרסם לראשונה המגזין “צ’י”, שהיה גם זה שחשף בעבר הלא ממש רחוק תמונות עירום של נסיכה אחרת בחופשה, אחת העונה לשם קייט מידלטון.

הזוגיות המדוברת, הנמצאת בתחילת דרכה, נשמרה בסוד תוך שימוש בעזרתו של חברה הטוב של מורן, הדוגמן האיטלקי אוונג’לו באוסיס, שרומן שהודבק לו עם אטיאס שימש לה כסיפור כיסוי.

העיתונות האיטלקית רקחה מטעמים מסיפור האהבה החדש והלוהט בדיוק כפי שהיא יודעת לעשות היטב. התמונות המשותפות של אטיאס, הנמצאת על קו ישראל-איטליה כבר מגיל 18 ונחשבת לסלבית-על בארץ המגף, ושל “לאפו של המותרות” (“Lapo of Lux”) – נמרחו בענק בכל העיתונים והאתרים הגדולים. בני הזוג זכו לכותרות כגון “מורן ולאפו אינטימיים בניו-יורק” (“CG – Chicche Gossip”), “הלב של לאפו חזר לפעום – האם המודל הישראלי הוא הנכון”? (“OGGI.it”), או “מורן היא הלהבה החדשה של הנצר למשפחת פיאט” (“Gossipblog”). אולי באיטלקית זה נשמע פחות צהוב.

Untitled-3 הפפראצי הפחות מרשיע במיאמי. ניסו להסתיר צילום: splash news

גם בשבוע הראשון של השנה החדשה ככל הנראה צפויות תמונות מרטיטות של אטיאס בחיקו של אלקן – השניים נמצאים ממש ברגעים אלה, תחזיקו חזק, בחופשה. הם החלו אותה בצרפת וימשיכו לתאילנד. חיים קשים, ללא ספק.

“סגנון הוא נצחי”

לא מפתיע שאטיאס נפלה בקסמיו של האיטלקי הסוער. אחרי הכל – מדובר בפלייבוי עם קבלות ועם לא מעט עקרונות. כשהיה בן 17 הוא החליט ללכת לעבוד כפועל בפס הייצור של מפעל המכוניות המשפחתי תחת השם הבדוי לאפו רוסי, והתעלם ממוצאו כשהשתתף בשביתה שארגנו העובדים במחאה על תנאי העבודה. “להגיע ממשפחה עשירה אין פירושו להיות עשיר”, אמר בעבר למגזין סיני, “אני אהיה עשיר ביום שבו יהיה לי הרבה כסף שהושג באמצעות העבודה שלי”.

בין אם מדובר ברעמת השיער הכתומה, שהומרה לאחרונה בתספורת מארינס קצוצה, בכיס העמוק או בחיבה לשערוריות – אין ספק שאלקן הוא טיפוס מרתק. הוא נולד בשנת 1977 בניו יורק, בן הזקונים של יורשת אימפריית הרכב “פיאט” מרגריטה אניילי והעיתונאי אלאן אלקן – וכבר כשהגיח לאוויר העולם הפך לשנוי במחלוקת. אימו היא קתולית, וחברת המכוניות שירשה ידועה בקשריה המפוקפקים: בעבר נקשרה פיאט עם שמו של מוסוליני, ושנה לפני שלאפו נולד היא מכרה תשעה אחוז ממניותיה בחברה לבנק הלאומי של לוב תמורת 415 מיליון דולר (עסקה שבוטלה ב-1996). אביו יהודי, ולמרות שהוריו התגרשו כשהיה בן 5 בלבד והוא גדל עם אימו וקיבל חינוך נוצרי, גם אלקן מגדיר את עצמו כיהודי. הוא ביקר בארץ פעמיים, ואף זכה בשנת 2008 לתואר שגריר של כבוד מטעם בית החולים תל השומר, בטקס שבו השתתפה גם שרון סטון. אלקן מחבב מאוד את ישראל, והגדיר אותה באותו טקס כ”מקום שבו אנשים לא מתייאשים אף פעם, ולא אוהבים לחיות באופן חלקי בלבד. כמוני”. מה חשבתם, שמורן תצא עם גוי?

את נעוריו העביר אלקן הצעיר בין צרפת, איטליה, ברזיל, ועוד מקומות שעשירים נוסעים אליהם. “היה לי מזל לגדול כילד בינלאומי”, אמר. “אם הייתי גדל באיטליה הייתי נעשה ככל הנראה לפרחח”. כשבגר מעט התגייס לצבא (השירות הצבאי היה חובה עד לפני כמה שנים באיטליה) ושירת ביחידת האלפיניסטים בצפון איטליה. מוצאו ה”מלכותי” לא עזב אותו גם שם, והוא הסתבך בקטטות עם חבריו ליחידה, שלעגו לו בשל עושרו וכינו אותו “מפונק”. אחרי השירות הצבאי נרשם ללימודים בבית הספר האירופי למנהל עסקים בלונדון. בסיום הלימודים, כשהיה בן 24, נסע לניו יורק ושימש במשך שנה כעוזרו האישי של מזכיר המדינה האמריקאי לשעבר וידיד המשפחה הנרי קיסינג’ר.

במשך השנים חקר אלקן מקרוב את שלל האופציות שמציעים החיים הטובים. חוץ מנסוע במכוניות מהירות להתחכך במיטב המסיבות בהוליווד ולהסתודד עם נשים יפות, הוא גם לא טמן אפו בצלחת. באוקטובר 2005 הוא כמעט החזיר את נשמתו לבורא בגלל שימוש יתר בקוקאין. למזלו הרב הרגע שבו החליט לשאוף מנת יתר התרחש בדירה של ידידת המשפחה פטריציה (הטרנסקסואל בן ה-54 לדונטו ברוקו), שמיהרה איתו לבית החולים ולמעשה הצילה את חייו.

Untitled-5 עם המכונית המשפחתית. הוא נוסע על פרארי צנועה צילום: getty images

האשפוז בבית החולים לווה גם בסכסוך עם בעלי קבוצת הכדורגל יובנטוס, שנמצאת בבעלות משפחתו של אלקן והוא כמובן גם אוהד שרוף שלה. בראיון ל”ניו יורק טיימס” האשים אלקן את לוצ’אנו מוג’י, מי שהיה יושב הראש של “הגברת הזקנה” ונשלח לפני כמה שנים לכלא ל-18 חודשים בגין שוחד, איומים וניסיון להטיית משחקים – בכך ששלח צלם פפארצי להמתין לו בבית החולים.

כשהשתחרר מהאשפוז החליט אלקן לקחת פסק זמן מההוללות. הוא נסע להשתקם הרחק מעדשות הפפראצי במכון גמילה באריזונה ואת החופשות מהמכון העביר בבתי המשפחה במיאמי ובניו יורק. בפברואר 2007 שב לאיטליה, כשהוא מלווה במסע יחסי ציבור מתוכנן בקפידה למותג האופנה החדש שהקים “איטליה אינדיפנדט”. את מסיבת ההשקה הניו יורקית של אותו מותג ארגנה העורכת המיתולוגית של “ווג” אנה וינטור. אלקן עצמו נחשב לאייקון אופנה ואף זכה ארבע פעמים בתואר המתלבש הטוב ביותר של המגזין “וניטי פייר”, בחירה שלא מאוד ריגשה אותו. “אני לא מישהו שעוקב אחרי אופנה, אלא פשוט חי עם סגנון”, הסביר בראיון, “האופנה היא עונתית ולא מחזיקה מעמד, בזמן שסגנון הוא נצחי”, סיכם.

אולם השערוריות לא פסקו להידבק לאלקן. ביולי 2008, בזמן שנפש עם חברים בעיירה קאפרי שבדרום איטליה, נתפס בשעת לילה מאוחרת כשהוא מנסה לדחוף מונית שחנתה ברחוב. כששאל אותו עובר אורח מקומי למעשיו ענה לו כי “זו מונית מסוג פיאט ולכן היא בבעלותי”. כדי לחלץ אותו מהפרשה התערב בעניין ראש העיר, אולם אלקן טען לאחר מכן באזני כתב העיתון “קוריירה דלה סרה” (שחלק ממנו נמצא בבעלות משפחתו) כי “מדובר באנשים שמנסים להתפרנס על חשבוני. אני לעולם לא הייתי לועג לאדם עובד או מעליב אותו”.

הפרשייה הזו לא הפריעה לאלקן להיבחר באותה שנה לאיש העסקים הצעיר המוביל באיטליה, ולעזור לפיאט להעלות את ערך המנייה שלה מ-3 יורו בלבד ל-23 יורו. “הייתי צריך לשבור כללים מסוימים בחברה”, אמר על עבודתו בפיאט למגזין “מוטור טרנד” האמריקאי. “רציתי ליצור כללים חדשים, לפיהם עובדים ודירקטורים יושבים לאכול יחד”. כנראה שמדובר בפילנתרופ.

נכסים בשווי 79 מיליארד דולר

בכל הקשור לייחוסו המשפחתי, מדגים אלקן הלכה למעשה את הביטוי “מתחת לעץ תפוחים לא נופלות גויאבות”. משפחת אניילי נחשבת לאחת מהמשפחות העשירות באירופה. היא מחזיקה נכסים בכל התחומים, ובראשם כמובן חברת פיאט, השולטת היום על מותגי הרכב האיטלקיים “פרארי”, “מזראטי”, “אלפא רומיאו” ו”לנצ’יה”, וחברת הרכב האמריקנית “קרייזלר” (שלקבוצת המכוניות ‘שלה משתייכות בין היתר “ג’יפ” ו”דודג'”). לאפו עצמו נוהג בפרארי צנועה, שעוצבה במיוחד עבורו בצבעי שחור-לבן ודומה מעט לזברה.

את השליטה בפיאט מבצעת המשפחה באמצעות חברת ההשקעות “אקסור”, שבבעלותה גם קבוצת הכדורגל יובנטוס וחברה פרטית בארה”ב העוסקת בנדל”ן מסחרי ופועלת ב-60 מדינות. בשנת 2010 הרוויחה אקסור 137 מיליון יורו, שווי נכסיה היה כמעט 79 מיליארד יורו, וההון העצמי שלה נאמד בכ-15 מיליארד יורו.

את כל האימפריה הזאת התחיל אדם בשם ג’ובאני אניילי בשנת 1889. סב-סבו של אלקן, שזיהה את הפוטנציאל הטמון ב”עגלה ללא סוסים”, ייסד את פיאט, ומי שיועד לרשת את האימפריה היה ג’אני אניילי, סבו של אלקן, שבדיוק כמו הנכד שלו היה חובב נשים ובילויים. הוא נטל את המושכות של פיאט רק ב-1966, בהיותו בן 45, ותוך שנים ספורות הצעיד את החברה קדימה. ג’אני קיווה שאחיינו, ג’ובאני אלברטו, יירש את מקומו כיושב ראש החברה, אולם לרוע המזל מת האחיין מסרטן בשנת 1997, בהיותו בן 33 בלבד.

.לכתבה המלאה הקישו

 

הכתבה המקורית התפרסמה ב-Mako

 

Leave a Comment