מי באמת עומד מאחורי תמונה שמציגה את שר האוצר במדי נאצי?/ג’וני זילבר

הנה שיעור מאלף בוויראליות אמיתית ומעושה: היחצ”ן רני רהב הפיץ בפייסבוק תמונה “מזעזעת” המציגה את שר האוצר בשפם צ’ארלי צ’פלין ובמה שנראה כמו מדי נאצי. האם זו הסתה פראית שנועדה להרעיל את האווירה סביב לפיד – או משהו אחר לגמרי? [עדכון] דני סידס מספר שהפיץ את התמונה לפני שפורסמה על ידי רהב

“האם הכלב מכשכש בזנבו, או שמא זנבו מכשכש בו?”, אולי תהו לעצמם מי שצפו במונטאז’ חובבני המציג את שר האוצר יאיר לפיד בשפם צ’ארלי צ’פלין ובקסקט המזכיר מדי אס.אס, ומי שקראו ושמעו עליו דיווחים בכמה כלי תקשורת. מי שצפו בתמונה המסיתה בפייסבוק עשו כן משום שהיא הופצה בפרופיל של היחצ”ן ודובר האליטות רני רהב. מי שקראו עליה בכלי התקשורת עשו כן משום שרהב הפיץ לינק לתמונה במייל לרשימת התפוצה שלו, הכוללת עיתונאים רבים.

רהב כתב בפייסבוק, “התמונה הזו, שהועלתה לפייסבוק היום, היא מזעזעת!!! צר לי שלא כל המדינה הפנימה את מה שקרה כאן לפני 18 שנים, כשיצחק רבין נרצח. היו כאלה שבימים השחורים שלפני הרצח העלו תמונה של רבין מחופש להיטלר. אני מקווה שמשטרת ישראל תעצור באופן מיידי את מי שהעלה/תה את הפוסט הנורא הזה כנגד שר האוצר יאיר לפיד. אני קורא לכל אזרח ואזרח בישראל שהדמוקרטיה יקרה לו לגנות את בעל הפוסט באופן מיידי!”

 Slider (93)

כלי התקשורת שבחרו לדווח על התמונה ציינו שהיא גרמה ל”סערה ברשת”. מורן אזולאי דיווחה ב-ynet שאנשי יש עתיד פנו לגורמים הרלוונטים בכנסת ושמפכ”ל המשטרה, רנ”צ יוחנן דנינו, הורה לפתוח בחקירה. דנינו יכול להעזר ברהב, שסיפק מידע לגבי מקור התמונה: פרופיל הפייסבוק של אחת, ישראלה לוי אגרון. הפרופיל הזה פרסם את התמונה היום והפיץ אותה מחדש שעה קלה מאוחר יותר. כאן הסיפור מתחיל להעלות עננה ריחנית של ספקות.

ספק א’: איך הגיעה התמונה לידי רהב?

ישראלה לוי אגרון – שם שהייתם מצפים למצוא על כרטיס אשראי לדוגמה – פתחה את הפרופיל שלה באפריל השנה. מספר החברים שלה טיפס במהלך היום ל-56, מספר אפסי כמעט. לתמונה שפרסמה היום יש, גם עכשיו, בסך הכל ארבעה שיתופים. כשאנחנו אומרים שתמונה זוכה לתפוצה ויראלית בפייסבוק, אנחנו מתכוונים שהיא מופיעה בפרופילים של מאות ואלפים, ושחבריהם של המאות והאלפים האלו נחשפים אליה גם. לתמונה של ישראלה לוי אגרון לא נחשפו אפילו עשרות – עד שהפיץ אותה רהב, שעה קלה מאוחר יותר

ספק ב’: מדוע בחר רהב להפיץ את התמונה?

רהב יכול היה לשלוח את התמונה לעיתונאים בלבד, והוא יכול היה לשתף אותה בפייסבוק מתוך הפרופיל של ישראלה לוי אגרון, אבל הוא בחר לפרסם אותה בעצמו בפייסבוק, ולשלוח לעיתונאים לינק לסטטוס. התמונה המקורית זכתה לארבעה שיתופים. העותק של רהב – ל-109 שיתופים ו-254 לייקים. רהב ביקש מהמשטרה לבחון מי הפיץ את התמונה. הנה טיפ לשוטרים: רני רהב הפיץ אותה.

.למאמר המלא הקישו

Leave a Comment