מרהיב: משלחת ישראלית תיעדה שבט מבודד בסיביר מאת אסף גולן

 

שבט הננץ חי בכפור של עד מינוס 50 מעלות, חי חיי נוודות ומשתמש באיילים לכל מטרותיו. הוא נמצא בתהליך מודרניזציה, וחברת הייטק ישראלית סייעה לשמר את התרבות וההיסטוריה המיוחדת של השבט

משלחת ישראלית יצאה למסע של חודש בסיביר, שבמסגרתו חבריו תיעדו את ההיסטוריה המשפחתית של שבט ה”ננץ” המבודד שחי באזור ובנו את אילן היוחסין של הקהילה. מדובר בשבט של רועי איילים החי בעומק הערבה המושלגת בסיביר, בתנאי אקלים קיצוניים, מנותק מהעולם המודרני ועם גישה מוגבלת לטכנולוגיה. 

המשמעות היא שאין ביכולתם לתעד את ההיסטוריה המשפחתית העשירה שלהם, המבוססת על אורח חיים נוודי. התרבות והמורשת של השבט מבוססים על זיכרון קולקטיבי ועוברים מדור לדור ומפה לאוזן. רבים מבני השבט כבר מנהלים אורח חיים עירוני ונדדו בשנים האחרונות אל העיירות הסמוכות. תהליך העיור הבלתי נמנע צפוי להתעצם בשנים הבאות, ושילובם בעיר מודרנית יגרום לאובדן התרבות ומורשת השבט לנצח. 

משלחת ישראלית יצאה לתיעוד של שבטים נכחדים בסיביר צילום: MyHeritage

המסע לסיביר צילום: MyHeritage

הפרויקט הוא יוזמה התנדבותית של חברת ההייטק הישראלית MyHeritage העוסקת בשימור וגילוי של היסטוריה משפחתית. היא הקימה את פרויקט Tribal Quest, שבמסגרתו עובדי החברה יוצאים לתיעוד שבטים ברחבי העולם שתרבותם הולכת ודועכת. זהו המסע השלישי שנערך בפרויקט, כשלפניו עובדי החברה נשלחו לנמיביה שבאפריקה ולפפואה גינאה החדשה ותיעדו את חיי השבטים המקומיים ואת ההיסטוריה התרבותית העשירה שלהם, כדי שהדורות הבאים יוכלו להכיר את אבותיהם. 

חברי המשלחת סיפרו שהנסיעה לסיביר הייתה הקשה מכולן בשל תנאי מזג האוויר הקיצוניים, קשיי התחבורה והתמרון המורכב בשטח בין השבטים המרוחקים זה מזה. לדברי גולן לוי, ראש המשלחת של MyHeritage: “אחרי שתי טיסות ועשר שעות של נסיעה בלתי נגמרת בשטח המושלג, הבחנו באוהלים המכוסים עורות אייל המגנים מפני הקור העז. בני השבט קיבלו אותנו בהתרגשות רבה וכיבדו אותנו בכל מה שיש להם להציע, מסוכריות מתוקות לבשר איילים מלוח ודגים טריים, ובירכו אותנו לשלום”. 

מסע לחיפוש שבטחים נכחדים בסיביר צילום: MyHeritage

המסע לסיביר צילום: MyHeritage

המשלחת חיה במשך כחודש ימים עם בני שבט הננץ, שבמשך דורות רבים הצליחו לשמר את אורח החיים הנוודי שלהם למרות ניסיונותיו של השלטון הרוסי ליישבם במרכזים עירוניים. “יש משהו מאד גאה וחזק ביכולת שלהם לשמר זהות”, אמר לוי. “מדובר בשבט שעושה הכל בכוחות עצמו. אורח חייהם של בני השבט נסוב סביב עדרי האיילים שברשותם. הם מוכרים אותם בשביל להתפרנס, אוכלים את בשרם כדי לחיות, משתמשים בהם לגרירת מזחלות העץ בעת הנדידה ומעבדים את פרוותם כדי להכין יריעות לאוהלים, בגדים ומגפיים המאפשרים להם לשרוד בטמפרטורה של מינוס 50 מעלות. בנוסף, לאיילים יש משמעות סימבולית באמונה הדתית שלהם”. 

לדבריו, “זו אחת הקהילות הנחושות בעולם, הנאבקת מדי יום נגד איתני הטבע ונודדת על פני אזורים עצומים בגודלם בבידוד מוחלט, תוך תלות אינסופית בבני משפחותיהם. בני השבט מסגלים לעצמם יכולות המאפשרות להם לבצע הכל בכוחות עצמם: לרעות, לצוד, לדוג, לבנות מאהל ולתפור מלבושים”. 

המסע בסיביר צילום: MyHeritage


 

המסע לסיביר צילום: MyHeritage

 

המסע לסיביר צילום: MyHeritage

הצוות הישראלי שהתגורר לצד בני השבט תיעד את אורח חייהם ותרבותם, ראיין עשרות רבות מבני הננץ – שהבינו היטב את החשיבות הגדולה שבשימור המסורת התרבותית הייחודית שלהם. כחלק מעבודת התיעוד, צילמו אנשי MyHeritage ריאיונות עם מארחיהם, ובהם אלו סיפרו בהרחבה על אורח חייהם, זיכרונות ילדותם ושגרת היומיום, כמו גם פרטים גנאלוגיים הכוללים שמות, מקומות ותאריכים. צאצאי השבט יקבלו גישה חופשית לתיעוד המיוחד, ובאמצעותו יוכלו להכיר, לעדכן ולהעביר הלאה לדורות הבאים את תרבות אבותיהם. 

בחצי האי ימל (“קצה העולם” בשפת הננץ) מתגוררים בין 40 אלף ל-50 אלף בני שבטים, שרובם כבר היגרו לכפרים ועיירות ורק כ-10 אלפים עדיין משמרים את אורח החיים המסורתי. במסגרת המסע נבנו 13 אילנות יוחסין המכילים פרטים אודות יותר מ-3,000 אנשים, לצד אלפי תמונות וקטעי וידאו המתעדים את ההווי היומיומי, סביבת המחייה והתא המשפחתי. 

Leave a Comment