משלחת המשטרה בביקור במחנה ההשמדה בפולין: “לעולם לא עוד”

185 חברי המשלחת של משטרת ישראל בראשה עומד השנה ניצב בנצי סיאו ,סיירו בעיירה טיקוצ’ין ובגטו וורשה, שם נאמר קדיש לזכר הנספים. עוזרו של רנ”צ דנינו:

“הבטחתי לביתי אשר שאלה אותי האם השואה תחזור, כי נעשה את כל המאמצים, כלובשי המדים, כשוטרים במשטרת ישראל, לא לאפשר הישנותה לעולם”.

185 השוטרים שיצאו במשלחת משטרת ישראל לפולין סיירו ביום הראשון האחרון בעיירה היהודית טיקוצ’ין, שהיהודים שהתגוררו בה נטבחו (בירי של מכונות יריה) בשנת 1941 ביער סמוך ע”י הגרמנים (ראו למטה). 

Slider

בח טיקוצ’ין:

ב16 באוגוסט 1941 הופיעו בעיר חיילים גרמנים, אשר בתחילה, במטרה להוליך שולל את תושבי העיר, עברו מבית לבית, ביקשו סליחה על ההפרעה והוציאו צו להחזרת רכוש שנבזז. החיילים אסרו על היהודים לעזוב את העיר. ביער לופוחובה הסמוך נחפרו שלושה בורות, מהם שני בורות ענק. הגרמנים הכריזו על כינוס היהודים בכיכר השוק, ומשפחות הקהילה התייצבו עם מיטלטליהם כנכונים לדרכם.

בבוקר ה25 באוגוסט הופיעו אנשי הגסטאפו מצוידים במשאיות ענק. הם ערכו סלקציה – הגברים לצד אחד, והנשים, הילדים והזקנים לצד שני. הגברים סודרו בסדר מהגבוה לנמוך, והחלו לצעוד אל מותם. לבסוף הגיעו היהודים לכפר זבד (שבפולין) ושם נכלאו בביה”ס מקומי, ונאמר להם כי הם עומדים ללכת לגטו בקרבת מקום

מדי עשר דקות הגיעה למקום משאית שעליה הועמסו כ- 70 יהודים, אשר הוסעו ליער לופוחובה, והושלכו לתוך הבורמכונת ירייה אשר עמדה מעל לבור טבחה בהם. באותו יום נטבחו בצורה זו למעלה מ-1,400 מיהודי טיקטין. בלילה כוסו הבורות בידי הפולנים המקומיים בהשגחת הגרמנים, שסיפרו להם כי מונחות שם גופותיהם של חללי מלחמה המובאות לקבורה.

למחרת עברו הגרמנים מבית לבית, הוציאו את כל הנשים, הזקנים והחולים שלא התייצבו ביום הראשון וריכזו אותם בכיכר השוק, למעלה מ-700 נפש. הגרמנים העמיסו אותם על משאיות והובילו גם אותם ליער לופוחובה, שם הושלכו אל תוך הבור השני ומכונות הירייה פתחו באש

לאחר מכן כיסו הפולנים את הבור השני. בשעה שתיים ב26 באוגוסט סיימו הנאצים את מלאכתם, וקהילת טיקטין עתיקת היומין הושמדה. אלה שהצליחו להימלט לנפשם נתפסו לאחר מכן והובלו לבור השלישי. רק מעטים מן הקהילה הגדולה של טיקטין נותרו בחייםמשם המשיכה המשלחת לגטו ורשה, שם נערך טקס ונאמר קדיש לזכר הנספים. בראש המשלחת עומד מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו.

במהלך הטקס נשא דברים נצ”מ יואב תלם, עוזרו של רנ”צ דנינו, שהנו דור שלישי לשואה: “מילים אינן יכולות לתאר את שאני חש כעת. שוו בנפשכם חרדת קודש המהולה ביראת כבוד, רגשות חמלה ועצב עמוק, המתמזגים עם תחושה של זעם מתגבר. דמיינו ערבוביה של תהיות וסימני שאלה, אשר רודפים אחר מענה או הגיון כלשהו. הכפילו את כל אלה באינסוף. והנה לכם קמצוץ מן המתחולל בקרבי.

הבטחתי לביתי אשר שאלה אותי האם השואה תחזור, כי נעשה את כל המאמצים, ואת אשר בכוחינו ע”מ שלאלנו כלובשי המדים, כשוטרים במשטרת ישראל יש ציווי מקורבנות השואה לא לאפשר השנותה לעולם”, כך אמר נצ”מ יואב תלם“.

ביום שני הקרוב, יום הזיכרון לשואה ולגבורה תצעד המשלחת המשטרה במצעד החיים ממחנה ההשמדה אושוויץ אל אתר מחנה בירקנאו, את המשלחת יוביל השנה רנ”צ יוחנן דנינו, שיצעד יחד עם מפכ”ל משטרת פולין

גרי מוסיף, לאחרונה כך לפי ידיעות ברשת (מקור) נמצא בפולין מצבור ענק של סבון.מצבור זה היה ביער בגבול בין פולי לבלארוס התגלה על ידי ג’וני דניאלס, מייסד ומנכ”ל עמותת ‘מעמקים’ העוסקת בשימור זכר השואה וחיבור ההיסטוריה היהודית אל העם היהודי ועתידוהסבונים נשלחו לבדיקה כדי לברר האם באמת עשויים משומן אדם.

Leave a Comment