נאום הגברת הראשונה – בפעם השנייה

trump-and-melanyמלניה טראמפ, אשתו של המועמד לנשיאות דונלד טראמפ, זכה לתשואות בוועידה הרפובליקנית – אולם גולש עירני הבחין כי חלקו נשמע לו מוכר מאוד. תוך זמן קצר התברר כי משפטים שלמים זהים כמעט לחלוטין לאלו מנאומה של הגברת הראשונה הנוכחית מישל אובמה מהוועידה הדמוקרטית בשנת 2008

מלניה טראמפ, רעייתו של המועמד הרפובליקני לנשיאות, פתחה אמש (שני) את הוועידה הרפובליקנית ונאמה בשבחו של בעלה דונלד. בין היתר הבטיחה כי “דונלד ניחן במחויבות בלתי מתפשרת ואינו מוותר לעולם – הוא יעבוד עבורכם”. אולם כעת מסתבר שייתכן ועבור חלקים מסוימים בנאומה ייתכן ואיש לא עבד קשה – לפחות לא בשנת 2016.

ג’ארט היל, המזהה עצמו בטוויטר כעיתונאי ומעצב פנים, הבחין כי חלקים מסוימים בנאומה של מי שעשויה להפוך לגברת הראשונה דומים באופן מחשיד לנאום של אישה חזקה נוספת: הגברת הראשונה הנוכחית, מישל אובמה, שנאמה בוועידה הדמוקרטית של 2008.

בהשוואה בין שני הנאומים עולה כי משפטים שלמים בנאומה של טראמפ זהים כמעט לחלוטין לשורות מנאומה של אובמה. כך, למשל, שתיהן אמרו כי הן רוצות “שהילדים באומה הזו ידעו שהמגבלה היחידה להישגים שלהם היא עוצמת החלומות והנכונות לעבוד עבורם”, וכי מה שהן מעריכות בהוריהן זה “היושרה, החמלה והאינטליגנציה” שלהם.

“אני גאה מאוד על כך שבחרתם בו כמועמד שלכם לנשיא ארצות הברית”, אמרה מלניה בנאומה בפני הקהל הצוהל. “דונלד ניחן במחויבות בלתי מתפשרת, הוא אינו מוותר לעולם. אם אתם רוצים מישהו שיילחם עבורכם ועבור המדינה שלכם – דונלד הוא האיש. הוא לעולם לא יאכזב אתכם”.

trump-and-melany-1

    הזוג טראמפ בוועידה, אמש | צילום: רויטרס

“דונלד הוא מנהיג גדול וכעת הוא יעבוד בשבילכם. הוא יידע איך לשמור על ארצנו בטוחה”, הוסיפה. “אנו זקוקים לתכניות שיביאו לצמיחה – בעלי מציע דרך חדשה של שינוי. הוא מתכוון לייצג את כל האזרחים ולא רק את חלקם: נוצרים, יהודים ומוסלמים; אפרו-אמריקנים והיספאנים. דונלד יעשה זאת טוב מכולם – הרבה יותר מכל אחד אחר, והוא מוכן לשרת ולהוביל את האומה הזאת כנשיא הבא של ארצות הברית”.

הדרמה שאירעה לפני הנאום העיבה במעט על האווירה החגיגית בוועידה. מספר חברי מפלגה, המתנגדים למינויו של דונלד טראמפ כמועמד לנשיאות, התפרעו במהלך הוועידה וקראו קריאות בוז. המתנגדים דרשו לקיים הצבעה שמית של המדינות וניסו לשחרר את תומכי טראמפ מהמחויבות להצביע עבורו. את המהלך הובילה משלחת טקסס שתמכה בטד קרוז. לאחר שלא ניתן לצירים להשמיע את התנגדותם, הם נטשו את האולם.

מתח בפתיחה: קריאות בוז, מחאה – ומתנגדים שיצאו מהאולם

לפני נאומה של מלניה טראמפ, כאמור, מתנגדיו של המועמד הרפובליקני וקראו קריאות בוז. בתגובה לקריאות הבוז של המתנגדים ונטישת האולם על ידי חלק מהם, תומכי טראמפ השיבו בצעקות “אנחנו רוצים את טראמפ”. לאחר יציאתם של המוחים מהאולם האווירה נעשתה חיובית ואוהדת בהרבה, כאשר מנחי האירוע וכמה מהנואמים שילהבו את הקהל. הדוברים שיבחו את טראמפ והתבטאו בגנותה של הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית. הדוברים טענו כי טראמפ יטפל היטב בנושאי ביטחון הפנים והכלכלה – בעוד שקלינטון אינה כשירה כלל לכהן כנשיאה הבאה של ארצות הברית.

trump-and-melany-2

    קריאות בוז נגד טראמפ | צילום: רויטרס

אחד התוקפים החריפים של קלינטון בוועידה היה רודי ג’וליאני, ראש העיר ניו יורק לשעבר. הוא הזהיר כי מדיניותה ביחס לגבולות ארצות הברית תהיה מסוכנת לביטחון. ג’וליאני תקף גם את עמדותיה של קלינטון ביחס לדאע”ש, והזהיר כי היא מוכנה לקלוט פליטים מסוריה באופן לא מבוקר – כולל תומכים של ארגון המדינה האסלאמית.

העימות שהתרחש בתחילת בוועידה נוצר על רקע החרמת האירוע על ידי דמויות בולטות במפלגה כמו הנשיאים לשעבר ממשפחת בוש והמועמד לנשיאות בבחירות הקודמות טים רומני. מלבד בוש האב והבן ומיט רומני, גם המארח, מושל אוהיו ג’ון קייסיק, לא הגיע לפתיחת הוועידה. יש בכך אמירה משמעותית המצביעה על משבר אמון וחוסר שביעות הרצון בקרב חלקים במפלגה הרפובליקנית ממועמדותו של טראמפ לנשיאות.

 

Leave a Comment