נמצא בטעות: פסיפס נדיר בן 1700 התגלה בלוד מאת דליה מזורי

במהלך עבודות לבניית מרכז מבקרים עבור “פסיפס לוד”, התגלה פסיפס נוסף ששימש כרצפה של סלון וילה בתקופה הרומית והביזנטית

פסיפס מרשים בן 1700 שנה, התגלה בלוד, במהלך עבודות לבניית מרכז מבקרים עבור ‘פסיפס לוד’, שנחשף בעבר ונחשב לאחד המרהיבים שנתגלו בארץ. שני הפסיפסים יוצגו במרכז המבקרים.  בחודשים יוני-נובמבר 2014 ניהל צוות של ארכיאולוגים מרשות העתיקות חפירה גדולה בשכונת נווה ירק בלוד, באזור בו נחשף בעבר פסיפס מרהיב ששימש כרצפה של סלון וילה לפני כ-1700 שנה. מטרת החפירה הייתה להכשיר את הקרקע לבניית מרכז מבקרים, אליו יוחזר הפסיפס היפהפה, כאשר ישוב ארצה מסיבוב תערוכות במוזיאונים בעולם.

בחפירה החדשה התגלו ממצאים חשובים, שהבולט בהם- פסיפס צבעוני נוסף יפהפה בגודל שלוש עשרי מטר, אשר שימש כריצוף של חצר הווילה המפוארת, אשר בסלונה עמד הפסיפס המפורסם

musaic-2-

פסיפס בן 1700 שנה התגלה בלוד צילום: EYECON, באדיבות רשות העתיקות

לדברי ד”ר אמיר גורזלזני, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, הווילה שנחשפה הייתה חלק משכונה של בתי אמידים שעמדה במקום בתקופות הרומית והביזנטית. לוד נקראה אז דיוספוליס והייתה בירת המחוז, עד שהוחלפה ברמלה לאחר הכיבוש המוסלמי.  המבנה היה בשימוש במשך זמן רב.

החלק הצפוני של המתחם שבו יוקם “מרכז פסיפס לוד ע”ש שלבי וויט ולאון לוי”, נחשף במהלך פיקוח של רשות העתיקות על עבודות פיתוח בראשית שנות ה-90 לפני סלילת כביש, ונחפר ע”י מרים אבישר ז”ל. הפסיפס שנתגלה אז הוא מהיפים בארץ, ובשנים האחרונות הוצג במוזיאונים החשובים ביותר בעולם, ובהם המטרופוליטן, הלובר, הארמיטז’ ועוד. בימים אלה הוא מוצג בגלריה צ’יני שבונציה, ובעתיד ישולב במבנה המרכז שייבנה בלוד.

musaic-1-פסיפס בן 1700 שנה צילום: EYECON, באדיבות רשות העתיקות

בחפירות הנוכחיות נחשף החלק הדרומי של המתחם, הכולל, בין השאר, חצר גדולה ומפוארת מרוצפת פסיפס, ומוקפת סטווים (גלריות מקורות הפתוחות אל החצר)  אשר תקרתם הייתה מוחזקת על ידי עמודים. לדברי ד”ר גורזלזני, חשיפת אזור המזרחי של המכלול לא הושלמה, שכן הוא משתרע מתחת לבתי השכונה בת ימינו. פסיפס זה, מציג סצנות של חיות צדות וניצדות, דגים, פרחים בסלסילות, אגרטלים וציפורים. “איכות התיאורים בפסיפס מצביעה על יכולת אומנותית מפותחת”, אמר.

לכתבה המלאה הקישו

Leave a Comment