נער פלא ישראלי: איתן מתרגם רגשות לצבעים מאת אסף גולן

 
בעקבות חוויית הקליטה הלא קלה כעולה חדש בישראל, פיתח איתן עמרם בן ה-17 סגנון ציור מיוחד. מה שהתחיל כציור בבית הספר על מנת להעביר את הזמן, הפך לתערוכה מרשימה ולעתיד מבטיח
 

בימים אלה מוצגת תערוכת ציורים חדשה בשם “רגשות” של האמן איתן עמרם בן ה-17, שמוצגת בקומת הגלריה במרכז שרובר לתרבות וקולנוע יס פלאנט ירושלים. עם פתיחת התערוכה נפגשנו עם איתן שעלה לישראל מצרפת בשנת 2008, אז היה בן 9. בשיחה עמו מתברר כי את עולם הציור גילה רק כאשר הגיע לישראל, בזמן שהיה עליו להתמודד עם קשיי הקליטה במקום החדש.
 

איתן עמרם

”צבע הרגשות” איתן עמרם

“כשעליתי לארץ לא ידעתי עברית ובזמן השהות בבית הספר לא היה לי אולפן כל החצי שנה הראשונה כך שלא ממש הבנתי מה המורים מדברים במהלך השיעורים. על מנת להעביר את הזמן בבית הספר פניתי לציור”, מספר הצייר הצעיר. “ציירתי בהתחלה בטושים ועפרונות, הציוד שיש בקלמר. אך עם הזמן כאשר התחלתי לצייר מתוך תשוקה ולא רק כפעילות להעברת הזמן, מעפרונות וטושים עברתי לצייר עם אקריליק וצבעי שמן”.

מה ציירת בכיתה?
“מההתחלה ועד היום אני מצייר בעיקר אנשים, עם דגש על פרצופים, אני לא מצייר נופים או אבסטרקטים. אני מנסה דרך הדמויות בציוריי להביע רגש הן על ידי השרטוט של הבעת הפנים והן על ידי בחירת הצבעים”.

ומהיכן ההשראה לציורי האנשים והבעות פניהם השונות?
“בדרכי לבית הספר וחזרה הביתה אני נוסע באוטובוס, שם אני פוגש מגוון אנשים בגילאים שונים שנמצאים בדרך חזרה ממקום מסוים או בדרך למקום מסוים, ונמצאים בסיטואציות שונות. את מה שאני רואה אני מתרגם לציור עם פרשנות שלי לתחושותיהם ורגשותיהם בהתאם לסיטואציה.
 

צילום: פרטי

”הצבעים לציורים מגיעים לי בחלום”. איתן עמרם צילום: פרטי

“לאחרונה קורה לי דבר מיוחד, הצבעים לציורים מגיעים לי בחלום, אני חולם בצבע איך אני רוצה את הציור מבחינת גוונים”.

יש אמן שאתה שואב ממנו השראה?

“כן בהחלט, פרנסיס בייקון, צייר אנגלי. הוא מעניין אותי מאוד ומצליח להביע רגשות דרך הציור. ראיתי תערוכה שלו במוזיאון תל אביב והתחברתי מיד”.

מהו הציור שלך שאתה הכי אוהב?

“אני אוהב את כל הציורים שלי וברגע שאני חותם עליהם אני מתנתק מהם וממשיך לציורים הבאים”.

איך אתה רואה את עתידך בעולם הציור?

“אמנים כיום לא מצליחים להתפרנס מהיצירות שלהם, הייתי שמח להצליח לארגן מבחר תערוכות בארץ ובעולם של אמנים ישראליים ולסייע להם להתפרנס מיצירותיהם וכמובן להמשיך לצייר”.
 

איתן עמרם  ”חכם” איתן עמרם
”הוגה’איתן עמרם איתן עמרם

איתן עמרם

 
 
 
eithan-5Samsara איתן עמרם

 

Maturité איתן עמרם