עובדים זרים – השראה צבעונית לקרמיקה שחורה מאת רותי קדוש

את ההשראה לתערוכתה החדשה קיבלה מאירה אונא מסיור במעוז העובדים הזרים בדרום תל אביב. בראיון מסבירה האמנית את הפרדוקס שבשם התערוכה, את הסיבה להטחת עבודותיה ברצפה ומדוע עבודה בקרמיקה היא הטרנסג’נדר של האמנות

“הרעיון להתחיל לעבוד בחומר שחור כרקע מנגיד צבעים, נבט בי בעקבות סיור שעשיתי באחת השבתות במעוזי העובדים הזרים בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב”, מספרת מאירה אונא, שתערוכת היחיד החדשה שלה “שחור צבעוני – Colored”, ניפתחה ב 7.1.16 בגלריה פריסקופ בתל אביב.

ona-1מתוך ”שחור צבעוני” צילום: שי הלוי

“מצאתי את עצמי נמשכת שם אחרי צליליה של שירה מקסימה שהובילו אותי אל כנסייה ששכנה בקומת מרתף. התפילה נערכה בשבת, כי בישראל העובדים הזרים הולכים לעבוד ביום ראשון. מה שראיתי שם היה מפעים. בנוסף למוסיקה והשירה הנפלאים, לכדו את עיני האנשים שמילאו את הכנסייה המאולתרת, כשהם לבושים במיטב בגדיהם. במיוחד התפעלתי מהאפריקנים השחורים שבלטו בצבעים העזים שעטפו אותם וקפצו מהם בזוהר. חשבתי שהשילוב הזה, צבעוניות על גבי עורם השחור, ראוי להיחקר גם בסטודיו שלי, ונדהמתי מהתוצאות”, מסבירה אונא.
“black colored – שחור צבעוני, הוא מעין פרדוקס”, מסבירה האמנית את שם התערוכה. “לפני עידן הפוליטיקלי קורקט, כך כינו בארה”ב את השחורים ואת כל מי שאינם אמריקנים לבנים.

“בעבר נהגתי לעבוד רק עם חומר לבן, אהבתי ונפעמתי מהלובן הנקי של הפורצלן, אבל כאן מצאתי שחומר שחור מנגיד את שלל הצבעים באופן יפה וחם יותר”, מסבירה האמנית את הבחירה בעבודה עם חימר שחור.

“התערוכה היא תוצאה של חקירה אישית וטכניקה שפיתחה האמנית, ליצירה ועיצוב של גופי קרמיקה פיסוליים, ובהם היא מעלה נקודת מבט חדשה ושונה באשר לאופן השימוש בחימר שחור”, אומרת האוצרת נעמי כהנא אנדרוס.

ona-2חקירה אישית בטכניקה מיוחדת. מתוך התערוכה ”שחור צבעוני” צילום: שי הלוי

לפתוח את החומר

בתערוכה מציגה אונא כ-30 עבודות קרמיקה, תלת ממדיות ובגדלים שונים החל מ-7 ס”מ ועד 50 ס”מ גובה. סגנון העבודה של האמנית, המתבצע בסטודיו שלה בירושלים, מיוחד, ארוך ועיקש וכולל בתוכו מכשולים שהיא מציבה בדרכה.

“מאירה נוהגת לרדד חומר שחור, ועליו היא מורחת שתי שכבות פורצלן כמצע. כשהפורצלן מתייבש מתחיל שלב העבודה בצבע וברישום, כתמי צבע וחריטה עם סיכה.

לפעמים כתמי הצבע מופיעים כדגם קישוטי ולפעמים הם מפוזרים ומתפרצים באופן מופשט. לעתים הכתם יוצר דימוי שאפשר לזהותו, לדוגמא: ‘אשה נמר’, ‘עלה’ או מפגש אבסטרקטי בין קו לכתם”.

בשלב הבא ביצירה מחלקת היוצרת את מצע החומר לשלושה חלקים ומטיחה כל חלק בתנופה אל הרצפה. “ההטחה גורמת לחומר, לצבע ולחריטות להיפתח. הן מתרחבות והרישום בתוך הצבע מעמיק. בהמשך היא שוב מטיחה את החומר, הפעם על מקלות או כדורים קטנים שמשאירים את חותמם על פני המשטח בצורת בליטות ושקעים. כשהחומר מתייבש היא יוצרת את הגופים הפיסוליים. המקריות יוצרת חיבורים מפתיעים וצורות חדשות שהיד המכוונת והמחשבה לעולם לא היו מוצאות”.

ona-3הטחה גורמת לחומר, לצבע ולחריטות להיפתח. מתוך התערוכה ”שחור צבעוני” צילום: שי הלוי

הטרנסג’נדר של האמנות

מאירה אונא, בוגרת בצלאל, הציגה בעבר בתערוכות יחיד בגלריה ארטא, תיאטרון ירושלים ובבית כהנא ברמת גן וכן בתערוכות קבוצתיות בארץ ובחו”ל, בין היתר במוזיאון א”י ומוזיאון ישראל. זכתה במלגות מחקר ובפרס “אלכס דה רוטשילד” לאמנויות, יוצרת ומלמדת בסטודיו שלה בירושלים.

מדוע מעמדה של הקרמיקה בעולם האמנות אינו מזהיר?

“האמן הבריטי גרייסון פרי, שמגדיר עצמו ‘קדר טרנסווסטיט’ רואה דמיון בין מקומה של הקרמיקה באמנות לבין מקומו של הטרנסג’נדר בחברה. כלומר בתחתית. זו גם הסיבה, לדבריו, שהוא בחר לעסוק בקרמיקה, למרות שבעצם הוא צייר.

“אבל, במשך השנים חל שינוי ביחס לאמנות הקרמיקה וכבר רואים בה יותר אמנות מאומנות, אם כי עדין היא לא זכתה למקום הראוי לה”.

ona-4

שוקולד מנטה מסטיק”. מתוך התערוכה ”שחור צבעוני” צילום: שי הלוי

שחור צבעוני”
התערוכה תינעל ב-6 בפברואר 2016
גלריה לעיצוב פריסקופ
רחוב בן יהודה 176 תל אביב
בימים: ב’-ה’ 17:00-20:00
ו’-ש’ 11:00-13:00

ona-5

אבטיחים”. מתוך התערוכה ”שחור צבעוני” צילום: שי הלוי