ערב תשע”ג, יהדות העולם משגשגת/אקונומיסט

 

למרות הפילוג והמחלוקות – החיים היהודיים מחוץ לישראל מעולם לא היו חופשיים, משגשגים ובטוחים יותר. סופר אמריקאי: “מגניב להיות יהודי באמריקה”

היהדות פורחת בישראל, שבה חיים כ 43% מיהודי העולם, וגם בפזורה ברחבי תבל. גם היהודים, כעם, משגשגים. הישראלים, למרות כל הבעיות המאפיינות את חייהם, מדורגים במקום ה 14 ברשימת העמים המאושרים ביותר, לפני הבריטים והצרפתים. כך מגלה סקר שנערך באחרונה במדינות העולם לבקשת האו”ם. החיים היהודיים מחוץ לישראל מעולם לא היו כה חופשיים, כה משגשגים, כה בטוחיםץ

לפני כמה עשרות שנים בלבד, אי אפשר היה לצפות ולו לאחת מההתפתחויות האלה. היטלר השמיד שליש מהעם היהודי. אלף שנות תרבות יהודית במרכז אירופה ובמזרחה נמחקו, אבל הנאצים לא הצליחו להשמיד את היהדות. הפוגרומים הרבים שמהם סבלו יהודים ברחבי האימפריה הצארית כ-60 שנה לפני “הפתרון הסופי” של הנאצים עוררו גלים של הגירה יהודית למערב.

כשהיטלר הכה, היו כששה מיליון יהודים מחוץ לטווח הסכנה – בצפון אמריקה, בדרום אמריקה ובבריטניה. עוד כשלושה מיליון יהודים חיו בברית המועצות.רבים מהיהודים בגולה עדיין נסחפים אל מחוץ ליהדות או לעם היהודי, וחלק מהם אף מעדיפים לנטוש אותם. אבל רבים אחרים מחליטים במודע להישאר, ובוחרים באחת הדרכים החדשות לבטא את מחויבותם.

 Slider (14)

בשנת 2000 התחרה בארצות הברית יהודי מסורתי, הסנאטור ג’וזף ליברמן, על תפקיד סגן הנשיא לצדו של המועמד הדמוקרטי לנשיאות אל גור וכמעט נבחר. לדבריו, יהדותו לא היתה אבן נגף בדרכו, להפך. היא משכה נוצרים רבים שמתייחסים לדתם ברצינות. ליברמן ואשתו, הדסה, “חלמו להקים סוכה גדולה” במעונו של סגן הנשיא. “הרגשנו שאנחנו יכולים להציג את עצמנו ללא העמדת פנים”. אילו נבחר, הוא אומר, “הייתי שומר מצוות גם בבית הלבן”.

“מגניב להיות יהודי באמריקה”, אומר הסופר ג’יי-ג’יי גולדברג. בעבר ידוענים נהגו לשנות את שמותיהם כדי להסתיר את זהותם היהודית. היום הם מספרים בטלוויזיה על מאמציהם להקנות לילדיהם היהודיים למחצה זהות יהודית. אביה של גווינת’ פאלטרו, למשל, הוא צאצא למשפחת רבנים. אמה פרוטסטנטית ממרכז אמריקה. בבלוג האוכל שלה מתארת השחקנית האמריקאית את המתכונים האהובים עליה ביותר לליל הסדר. “ליל הסדר פופולרי מאוד בקרב לא-יהודים וגם טקסי בר המצווה נעשו אופנתיים. כשילדים רואים בטלוויזיה חגיגות בר מצווה של חבריהם, גם הם רוצים מסיבה דומה”.

גם קהילות יהודיות קטנות יותר משגשגות מחוץ לישראל, אף על פי שבשום מקום אין לחבריהן תחושת שייכות מלאה כמו זו שממנה נהנים היהודים בארה”ב. ברוסיה ובאוקראינה, שבהן היהדות והציונות דוכאו בתקופה הקומוניסטית, היהודים תופסים כעת עמדות בכירות במגזר העסקי. הנדבנות היהודית בונה מחדש את חיי הקהילה של אלה שמעדיפים להישאר במזרח אירופה, במקום להגר לאחת מארצות המערב או לעלות לישראל.

יתרה מכך, ישראל והפזורה היהודית שומרות על קו אחיד ונאמן. רוב יהודי הפזורה אוהבים את ישראל ומוקירים אותה. הם תומכים בה נגד אויביה המוחשיים ונגד אלה שרק נתפשים ככאלה. הם תומכים בממשלתה ומתרעמים על מבקריה.

 pilug

Untitled-8 copy

למאמר המלא הקישו 

Leave a Comment