פוליטיקה צינית, מינוי לבני – מרענן

הפוליטיקה צינית, מינוי לבני – מרענן

ההודעה אמש על הצטרפות התנועה בראשות ציפי לבני לקואליציה היתה מביכה • מהלך זה יחזק בלב דורות של צעירים ישראלים את התחושה המקננת בליבם כי הפוליטיקאים ציניים ללא תקנה • ראשי התנועה ראויים לכל מילת גנאי שישמעו מבוחריהם ומיריביהם, והציבור בכללו

דן מרגל

י 

Slider

ההודעה על הצטרפות התנועה בראשות ציפי לבני לקואליציה הבאה שירכיב בנימין נתניהו מקדמת מעט את כינון הממשלה ה-33. לא יותר מכך. שכן לליכוד ביתנו ולתנועה יחד 37 ח”כים בלבד.

עריכה: יוגב חברון
צילום: בני פלבן

ההודעה אמש היתה מביכה. דם רע זרם בארבע השנים האחרונות בין נתניהו לבין לבני. ההחרפה הגיעה לשיאה במערכת הבחירות, שבמהלכה יעצה לבני ליאיר לפיד ולשלי יחימוביץ’ להתחייב כי לא יצטרפו לממשלה, אלא כגוש אחד. הם דחוה, והיא פנויה. אך בהשוואה לדברים שהטיחה לבני בנתניהו, הצטרפותה מעוררת משיכת כתף.

המבוכה מעצימה נוכח נכונותו של עמיר פרץ לכהן כשר בממשלת נתניהו. הרי הוא פרש מהעבודה לתנועה רק כדי לחוש ביטחון, שלא יידרש להיות חלק מהקואליציה שהליכוד ביתנו בראשה. מה אירע, אפוא, ליושרתו?

מהלך זה יחזק בלב דורות של צעירים ישראלים את התחושה המקננת בליבם כי הפוליטיקאים ציניים ללא תקנה. אלף שיעורי אזרחות לא יסייעו לתקן את הרושם הקשה הזה. ראשי התנועה ראויים לכל מילת גנאי שישמעו מבוחריהם ומיריביהם, והציבור בכללו.

לצד תחושה זו, ברור כי אפשר למצוא בצעדם גם יתרונות, אם כי לא קווי זכות. נוכחותה של לבני בזירת המשא ומתן עם הפלשתינים תפתח הזדמנות חדשה לבירור כוונות הצדדים. ראוי לחזור על מה שנכתב כאן מאז כיהנה כשרת החוץ בממשלתו של אהוד אולמרט ועד עתה: הוא ניהל משא ומתן חמור בוויתוריו עם אבו מאזן, לרבות שבירת הטאבו על זכות השיבה לתחומי ישראל של צאצאי הפלשתינים מ-1948, ואילו היא – שקיימה דיונים מקבילים עם אבו עלא – סירבה לכך בתוקף. אין במתווה שלה פריצת גבול של פליטים לתוככי ישראל.

רק שהיא אינה תחליף אריתמטי ומדיני למה שמייצגים נפתלי בנט מזה ולפיד מזה למהותה של ממשלה עם סדר היום המסורתי של הליכוד. נתניהו זקוק להם עם לבני ובלעדיה. גם נאמר עליה כאן ללא הרף כי אף על פי שעמדה בראש מפלגה מושחתת במיוחד, שמרה באורח אישי על ניקיון כפיה.

יש גם אנחת רווחה לדעת כי תכהן כשרת המשפטים. בשמשה בתפקיד זה בעבר הגיעה לכלל מחלוקת מרחיקת לכת עם נשיא העליון, הפרופסור אהרן ברק, לעיתים טעתה ולעיתים צדקה, אבל בכל מצב היא היתה חלק מבני האור.

לבני לא נתנה יד לניסיונות של טובי חבריה – בראשם חיים רמון – לפגוע במערכת התביעה ואכיפת החוק. היא גם הצביעה נגד אולמרט, רמון ודניאל פרידמן אשר ניסו להתגולל על חוקרי המשטרה, שטיפלו במשפט אשר הסתיים בהרשעת רמון. לא היה זה אז דבר של מה בכך.

אחרי שנות כהונתם של הפרופסורים פרידמן ויעקב נאמן; ובמצב שבו היועץ המשפטי הוא יהודה וינשטיין, שמנווט לרע את מערכת התביעה – מינויה של לבני הוא משב רוח רענן.

*   *   *

מיריבים לשותפים

היריבות והמשקעים נותרו מאחור, לבני היא המצטרפת הראשונה לממשלת נתניהו החדשה • התנועה תקבל את תיקי המשפטים והגנת הסביבה • רה”מ: “האתגרים עצומים, זקוקים לממשלה רחבה” • מופז הבא בתור?

מצטרפת ראשונה. אחרי עשרה ימים של משא ומתן חשאי ופגישות רבות בארבע עיניים, חתמה יו”ר התנועה ציפי לבני עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על הסכם קואליציוני ראשון מאז הוטלה על רה”מ הרכבת הממשלה.

על פי ההסכם, לבני תתמנה לשרת המשפטים ותוסמך לנהל מו”מ מדיני מטעם ראש הממשלה. בכירים בליכוד ביתנו אמרו אתמול כי “ליו”ר הבית היהודי נפתלי בנט היתה הזדמנות לחתום ראשון, אולם הוא החמיץ אותה”.

במסיבת עיתונאים עם לבני אמש בכנסת, אמר נתניהו כי “מדינת ישראל זקוקה בעת הזאת לממשלת אחדות לאומית רחבה, וההסכם בינינו הוא הצעד הראשון בכיוון הזה”. לדבריו, “המדינה עומדת בפני אתגרים עצומים, חלקם חסרי תקדים. האיומים מאיראן, מסוריה ומחיזבאללה אינם נעצרים לרגע. כדי לתת מענה לאיומים הללו, אנחנו צריכים להרכיב ממשלה רחבה ויציבה שמאחדת את העם”. רה”מ הוסיף כי “עלינו לעשות כל מאמץ לקדם תהליך שלום אחראי עם הפלשתינים”.

לבני התייחסה ליחסי העבר שלה עם נתניהו ואמרה כי “יש לנו היסטוריה של יריבויות ומשקעים, אך ניהלנו שיחות ארוכות והגענו להבנות”.

על פי ההסכם הקואליציוני, התנועה תקבל גם את התיק להגנת הסביבה, ונראה כי עמיר פרץ, שנועד עם נתניהו ביום שישי במעונו, ימונה לשר. אם כך יקרה, פרץ, מספר שלוש ברשימה, “יעקוף” למעשה את מספר שתיים, עמרם מצנע. עוד נקבע כי “יוקם צוות שרים לעניין תהליך השלום עם הפלשתינים בראשות רה”מ ובהשתתפות שרת המשפטים, שר הביטחון ושר החוץ”.

הערכה: בוגי לביטחון

בליכוד ביתנו אומרים כי בימים הקרובים ייחתם הסכם קואליציוני נוסף, ככל הנראה עם קדימה בראשות שאול מופז ועם הסיעות החרדיות ש”ס ויהדות התורה. על פי ההערכה, מופז, שייפגש הערב עם רה”מ, מיועד לתפקיד השר לאיומים אסטרטגיים או לשר לענייני מודיעין. בד בבד, מתחזקת ההערכה כי השר משה יעלון יהיה שר הביטחון הבא.

במערכת הפוליטית מתחו ביקורת חריפה על ההסכם בין הליכוד ביתנו ובין התנועה, בטענה כי שני הצדדים הפרו הבטחות מערב הבחירות – נתניהו הודיע כי לבני לא תתמנה לאחראית למו”מ המדיני, ושרת המשפטים הבאה פירקה את גוש השמאל. הביקורת הקשה ביותר הוטחה בפרץ, שעזב בזמנו את מפלגת העבודה בטענה שהיו”ר שלי יחימוביץ’ לא הסכימה להתחייב שלא תיכנס לממשלת נתניהו. יו”ר מרצ זהבה גלאון תקפה את לבני ואמרה כי “זו סטירת לחי למצביעי המרכז-שמאל. גנבו להם את הקול והעבירו אותו לימין”.

בבית היהודי תקפו את הליכוד ביתנו ואמרו כי “בניגוד להבטחותיו ערב הבחירות, נתניהו לא מקים ממשלה המבוססת על המחנה הלאומי. ההסכם עם לבני, מי שהובילה בזמנו את מהלך ההתנתקות, יקשה עלינו להצטרף לקואליציה”.

בליכוד אמרו בתגובה כי “כפי שכתוב בהסכם שנחתם עם התנועה, רה”מ הוא זה שיעמוד בראש צוות השרים שיעסוק בתהליך המדיני”. בכיר במפלגה אמר כי “הבית היהודי יכולה לבוא בטענות רק לעצמה, הונחה בפניה הצעה להיות השותפה הראשונה שתיכנס לממשלה. במקום להיכנס לממשלה ולהעניק רוב למחנה הלאומי, היא נצמדת ללפיד, שתמך נמרצות בהתנתקות”.

אתמול התקיימו שיחות קדחתניות גם בין ראשי ש”ס לאנשי צוות המו”מ של הליכוד. בשיחות בין רה”מ לאריה דרעי סוכם כי מתווה הגיוס של ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ’ יוג’ין קנדל, יועבר לידי ש”ס לעיון ולהתייעצות. גורם במפלגה מעריך שתהיה התקדמות משמעותית בין הצדדים בימים הקרובים, אם כי לא לפני חג הפורים. אותו גורם מעריך כי ש”ס תצטרף לממשלה עוד לפני בנט. בתוך כך, דרעי נפגש עם יו”ר ההסתדרות עופר עיני, במטרה לנסות לשכנע אותו שמפלגת העבודה תצטרף לממשלה.

המאמר פורסם בישראל היום ב 19-2-2013

Leave a Comment