פסטיבל במצרים: “להתנגד לכיבוש דרך הקולנוע מאת אסף גבור”

סרט שהוקרן באירוע, ושהופק על ידי במאי פלסטיני, טען כי הרכבת הקלה נבנתה על אדמות כבושות. יוצר הסרט: “אני מקווה שהעולם כולו יראה את אמהות השהידים הגיבורים”

במצרים מסתיים בימים אלה פסטיבל סרטים ושמו “ירושלים בקולנוע הערבי”. מטרת האירוע, שבו השתתפו 12 יוצרים פלסטינים, היא “ליצור דרך חדשה להתנגד לכיבוש הישראלי”. מבחינת המארגנים, גולת הכותרת של הפסטיבל הייתה הסרט הפלסטיני “רכבת המתנחלים”. דוטרטה: ננתק הקשרים עם ארה”ב, אתחבר לסין ולרוסיה

בסרט מציגים היוצרים את הרכבת הקלה בעיר הבירה, כשהיא עוברת ב-23 התחנות שלה. לדבריהם, היא מסמלת ומסמנת את “הכיבוש הישראלי על ירושלים”.  הם הוסיפו שהסרט “חושף לעולם את ההתנחלויות שהוקמו על אדמות פלסטיניות באופן בלתי חוקי, וזאת באמצעות מעקב אחר הרכבת הקלה, שנבנתה על האדמות הכבושות במטרה מדינית ברורה וכסיוע לחיבור בין ההתנחלויות הלא חוקיות לבין עצמן”.

צילומי הסרט “רכבת ההתנחלויות” הסתיימו כבר בשנת 2011, אך זו הפעם הראשונה שהוא מוצג בפסטיבל רשמי. הרשות הפלסטינית השתמשה בסרט ככלי ניגוח נגד ישראל, ונציגיה הקרינו אותו בבית המשפט בצרפת בפעילות נגד החברה הצרפתית שסייעה במיזם בניית הרכבת הקלה בירושלים.

train  רכבת הקלה צילום: מירי צחי

פסטיבל הסרטים על ירושלים התקיים באלכסנדריה שבמצרים, ומארגניו הצהירו ששנת 2017 תהיה “שנת קולנוע ירושלים”, שבמהלכה יעבדו הבמאים השונים על סרטים שיציגו את ה”כיבוש” בירושלים.

train-1 ניזאר אבו-זיאד מבקר במכה צילום: מתוך פייסבוק

ניזאר אבו-זיאד, יוצר הסרט “רכבת ההתנחלויות”, התראיין לכמה כלי תקשורת בפסטיבל. “הסרט מורכב בעצם מנסיעה בתוואי הרכבת הקלה ומשיחות שקיימנו עם נוסעים יהודים. הם שיבחו את הרכבת ואת הנוחות שלהם בנסיעה בה. לעומת זאת, בשכונות הערביות כגון שועאפט, דיברו התושבים על המחיר שהם היו צריכים לשלם בעקבות בניית הרכבת, שעוברת בתוך השכונה שלהם, והמחיר שהם משלמים מתנועת הרכבת באופן יומיומי”.

בדף הפייסבוק של אבו-זיאד נטען כי הבמאי הפלסטיני, שמשתתף בהפקות סרטים במצרים ובמקומות נוספים בעולם, דבק לא רק במלחמת קולנוע נגד ישראל. אבו-זיאד העלה בדף הפייסבוק שלו תמונה של פלסטינית האוחזת ברובה וכתב כי זו “אחת התמונות היפות שראיתי. אמא בכפר הפלסטיני קטנה, שיורה באוויר בעת לוויית בנה השהיד. אני מקווה שהעולם כולו יראה את אמהות פלסטין, אמהות הגיבורים השהידים”.

בפוסט נוסף שהעלה בדף הפייסבוק שלו הוא ציין שסרטוני הזוועה שמפיץ ארגון הטרור דאעש ברשת הם לא יותר ממזימה ציונית. אבו-זיאד העלה סרטון שחשף צילום מפוברק של כריתת ראש על ידי לוחם דאעש, וכתב: “הסתכלו על סרטון הווידאו החדש שחושף את האמת על דאעש הציוני-אמריקאי”.

הוא המשיך וציין ש”כמו שכתבתי לכם בעבר, מרבית הסרטונים של דאעש מפוברקים ומופצים במטרה לפגוע במוסלמים ובערבים. הילרי קלינטון כבר העידה בספרה שהממשל האמריקאי יצר את דאעש כדי לחלק את המזרח התיכון”.

חברת “סיטיפס” המפעילה את הרכבת הקלה ציינה בתגובה כי “הרכבת הקלה משרתת מדי יום כ-140 אלף נוסעים מכלל תושבי ירושלים והאוכלוסיות השונות. מטרתנו ב’סיטיפס’ היא לספק שירות מיטבי למענם ולמען הציבור בכלל, ואנו עושים זאת ללא הבדל דת, גזע, לאום ומין”.