פסטיבל טופלס בניו יורק: הצועדות התערטלו, ראש העיר לא אהב את זה

תנועת GoTopless מקדמת שיוויון זכויות בחשיפת החזה וקיימה תהלוכה בברודוויי. התיירים נתנו טיפים כדי לצלם, אך לאחרים זה הזכיר יותר את “הימים הפורנוגרפיים של טיימס סקוור”

topless-1

המשטרה טוענת להטרדת העוברים והשבים רויטרס

בברודוויי שבניו יורק, הידוע בתיאטראות הרבים שבסביבתו, חווה אתמול (ראשון) הצגה יומית שונה מאוד מהרגיל: עשרות גברים ונשים צעדו לעבר טיימס סקוור בחזה חשוף כחלק מפסטיבל בשם GoTopless. רבים מהמשתתפים צבעו את גופם והצטלמו עם התיירים תוך שהם מבקשים נדבות. על אף שחשיפת פלג הגוף העליון חוקית בניו יורק מאז 1992, ההמולה שעוררו הצועדים, בעיקר בקרב התיירים, הובילה לביקורת הן מצד תושבים והן מצד נציגי הרשויות.

המשטרה הציבה ניידות לאורך נתיב המצעד ופרשה תיל לאורכו. ראש העיר ביל דה־בלאזיו ונציב המשטרה ביל בראטון יצאו נגד עצם קיום המצעד. כמו כן הובעה חוסר שביעות רצון מכך שנשים מעורטלות מציקות לעוברי אורח בכדי לקבל טיפ, חלקן נעצרו בשנה שעברה. מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, אמר כי האירוע מזכיר לו את “הימים הפורנוגרפיים של טיימס סקוור הישנה והרעה”.

(על מצעד הטופלס בניו יורק (גרדיאן

מצעד GoTopless התקיים במקביל בעוד כ–60 ערים ברחבי העולם לציון יום הטופלס הבינלאומי. דוברת התנועה, רייצ’ל ג’סי, אמרה כי מטרת האירועים היא “לקדם שיוויון בין המינים כשמדובר בחשיפת חזה” וכי התנועה נאבקת להשוות המעמד החוקתי של נשים לגברים בכל הקשור להתערטלות. “אינני יודע מדוע הם עושים מזה עניין. יש דברים הרבה יותר חשובים מפטמות”, אמר פול מרטין, תייר מהולנד בן 37. חברתו, לאוני ואן דר מיידן, הסכימה: “זה מגוחך, באמת. אין לי בעיה עם זה, אבל מצד שני מה הטעם לצעוד אם זה חוקי?”

לצועדים, לעומת זאת, היו סיבות שונות להשתתף. “אנחנו עושים את זה בגלל שזה משחרר, זה חופשי, זה שונה, למה לא?”, אמרה קלאודיה סימונדי, בת 46 מארגנטינה שעובדת כברמנית בניו ג’רזי. ספנסר ג’ונס, אמנית מניו יורק בת 27, סיפרה כי שהיא נוהגת לצייר מודלים בעירום מאז היתה בת 12. “טופלס מעולם לא הפריעו לי”, אמרה. תרזה קרודו, תושבת רובע הברונקס בת 22, הביאה עמה למצעד את בנה בן 15 החודשים. היא סיפרה כי צעדה חשופת חזה בהסכמת בעלה

topless-2

topless-3

topless-4.

הכתבה פורסמה באתר הארץ ב8-24-2015