פרויקט של 27 שנים מאת דודי כספי, לוס אנג’לס

 

 בסוף השבוע יעלה בבתי הקולנוע בארץ הסרט “שתיקה”, פרויקט שעליו עבד הבמאי מרטין סקורסזה במשך כמעט שלושה עשורים • “לא הצלחתי להשלים את התסריט, נתקעתי”, מספר סקורסזה, “הליהוק התחלף כמה פעמים”

“אנדרו גארפילד ואדם דרייבר ב”שתיקה

בסוף השבוע יעלה בבתי הקולנוע סרטו החדש של הבמאי מרטין סקורסזה, “שתיקה”, שעליו עבד במשך 27 שנים.

“שתיקה” מבוסס על ספרו של הסופר היפני שוסאקו אנדו, והוא עובד לקולנוע ביפן כבר ב־1971. העלילה מתרחשת במאה ה־17 ועוקבת אחר מסע של צמד כמרים מפורטוגל ליפן, במטרה להציל את מנהיגם הרוחני שעבר מסכת עינויים עד שנטש את המסדר שאליו הוא משתייך. את צמד הכמרים שיוצאים למסע מגלמים אנדרו גארפילד (“ספיידרמן המופלא”, “הרשת החברתית”) ואדם דרייבר (“בנות”, “מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר”), ואת מנהיגם הרוחני מגלם ליאם ניסן.

מדובר בפרויקט שסקורסזה שמר על אש קטנה במשך כמעט שלושה עשורים. הבמאי המצליח בן ה־74 היה מועמד לאוסקר על סרטים כמו “השור הזועם”, “החבר’ה הטובים”, “עידן התמימות” ו”כנופיות ניו יורק”, וזכה בפסלון הנחשק על סרטו “השתולים” מ־2006. כבר אז, לאחר הזכייה באוסקר, העביר את “שתיקה” לשלבי הפקה ראשוניים, אלא שאז החליט לביים קודם את “שאטר איילנד” ואת “הזאב מוול סטריט” ולהתעסק גם בסדרות טלוויזיה שהפיק עבור HBO, “אימפריית הפשע ו”ויניל”. כך שרק לפני ארבע שנים ניתן אור ירוק סופי ל”שתיקה”.

הסרט כבר הספיק להיכלל ברשימת עשרת הסרטים הטובים ביותר של 2016, שערך ועד מבקרי הקולנוע האמריקנים. הוא גם הוקרן בהקרנת בכורה פרטית בוותיקן בפני האפיפיור, ואורכו שעתיים וארבעים דקות.

סקורסזה (משמאל) בפעולה

בהקרנה של “שתיקה” סיפר סקורסזה כיצד התוודע לספר “שתיקה”. “לאחר שהבישופ של הכנסייה האפיסקופלית בניו יורק צפה בסרטי ‘הפיתוי האחרון של ישו’ ב־1988 – הוא העניק לי ספר ואמר שהוא עוסק באמונה ובחמלה”, סיפר. “קראתי אותו וכשהייתי ביפן הבנתי שאני מוכרח לעשות איתו משהו, רק שלא היה לי מושג כיצד להתחיל את העבודה. ישבתי על התסריט כבר ב־1989 ונתקעתי. לא ידעתי איך לשלב את ההיסטוריה, את ההבדלים התרבותיים בין הדמויות, ולא ידעתי כיצד הסיפור יסתיים. 

“ככל שהזמן חלף החיים נמשכו, והפרויקט לא התקדם. זה עשה למנהלים שלי חיים לא קלים ויצר מאבק משפטי כדי שלא אאבד את הזכויות. המעניין הוא שגם אחרי כל כך הרבה שנים עדיין רציתי את הסרט הזה, וזה מה שגרם לתמונה להתבהר. אני בר מזל שסרטים שלי עזרו לי להבין דברים שנגעו לחיי הפרטיים”.

כשהסרט נכנס להפקה ב־2009 היו אמורים לככב בו דניאל דיי לואיס ובניסיו דל טורו. אבל גם הם לא היו השחקנים המקוריים שעליהם חשב סקורסזה. “על הליהוק חשבתי כבר ב־1991. השחקנים שמשחקים בסרט בסופו של דבר עוד לא נולדו אז בטח”, אמר סקורסזה בהומור. “ככל שהסרט נדחה, השחקנים שחשבתי עליהם התבגרו והייתי צריך כל הזמן לשנות אותם בראשי. נוסף על כך, התעשייה השתנתה, ושחקנים שנחשבו ככאלה שיוכלו למשוך קהל לקופות – התחלפו. מתוך רשימת השחקנים הצעירים שהוצעו לי אהבתי במיוחד את אנדרו גארפילד. האודישן איתו נמשך שעות רק כי התלהבתי כל כך מהיכולות שלו”.

 

Leave a Comment