צדק היסטורי: הוחזרו פרטי אמנות שנבזזו בשואה מאת ניסן צור

 

יצירות שנבזזו בזמן השואה בידי אשת המושל הנאצי של קרקוב, חוזרות כעת למקומן – המוזיאון הלאומי של פולין בעיר. מי שאחראי להשבת היצירות הוא בנה: “לא גאה במיוחד במעשיי, אני עושה זאת עבור אמי”, אמר

סגירת מעגל מרגשת. 72 שנה אחרי מלחמת העולם השנייה, יצירות אומנות שנבזזו בידי הנאצים שבות לעיר קרקוב שבפולין. היצירות נבזזו בזמן השואה בידי אשת המושל הנאצי בעיר, וכעת מי שדואג לעשות צדק ולהחזירן למקומן המקורי הוא לא פחות ולא יותר מהבן שלה.

בחודש דצמבר 1939 פסעה שארלוט וכטר, אשתו של המושל הנאצי באזור קרקוב אוטו וכטר, אל סניף המוזיאון הלאומי של פולין בעיר. יחד עם החיילים הנאצים שנלוו אליה, היא החלה לבזוז יצירות אומנות יוקרתיות שהוצגו במוזיאון, על מנת להעבירן למפקדה החדשה שהקים וכטר במרכז קרקוב. על פי מסמכים של הממשלה הפולנית לאחר המלחמה, “וכטר לקחה את הציורים היוקרתיים ביותר ואת פריטי הריהוט היפים ביותר שהיו במוזיאון”.

”החלק הקשה היה לשכנע גורמים רשמיים בפולין לנהל מו”מ עם בנו של פושע נאצי בקנה מידה כזה”. היצירות שהוחזרו צילום: AP

כעת, 72 שנה לאחר השואה, החליט הורסט וכטר, בנו של מושל קרקוב דאז, להחזיר שלוש מיצירות האומנות היוקרתיות שגזלו הוריו מפולין. בטקס בקרקוב הגיש הורסט וכטר בחזרה למוזיאון הלאומי המקומי את שלושת יצירות האומנות היוקרתיות ביותר, אלה שנמצאו עדיין ברשות המשפחה.

וכטר בן ה-78 החזיר מפה של פולין מהמאה ה-17, תחריט של קרקוב בתקופת הרנסנס, וציור של ארמון פוטוצקי היוקרתי בקרקוב, שם הקים אביו את המפקדה שלו. “אמא שלי אהבה מאוד את הציור של ארמון פוטוצקי”, סיפר וכטר. “הוא תמיד היה תלוי בחדרים שבהם התגוררה. היא לקחה את הציור הזה מארמון פוטוצקי שבו היתה מפקדתו של אבי, אל אוסטריה, שם היא השתמשה בו לקישוט הבית שבו התגוררנו במהלך המלחמה ואחריה”.

וכטר הסביר כי הוא החליט להחזיר את הציורים “לזכרה של אמי, שנפטרה בשנת 1985. אני לא גאה במיוחד במעשיי. אני לא מחזיר את יצירות האומנות עבורי, אלא עבור אמי”. וכטר הודה כי אמו היתה “נאצית גאה. היא היתה משוכנעת שאבי עשה את הדבר הנכון וצדק במעשיו. היא מעולם לא דיברה עליו בצורה רעה”. אוטו וכטר, אביו של הורסט, מת בנסיבות מסתוריות ברומא בשנת 1949, כאשר ניסה להימלט לארגנטינה. ההערכות הן כי הוא מת מהרעלה מכוונת.

”אמא שלי אהבה מאוד את הציור של ארמון פוטוצקי”. היצירות שהוחזרו צילום: EPA

עוד הוסיף בנו של המושל הנאצי כי לפני כמה שנים ניסה ליצור קשר עם אותה משפחת פוטוצקי, משפחה מפורסמת של אצילים פולנים, על מנת להחזיר להם את הציורים באופן אישי. אולם “כבנו של קצין נאצי, הם לא היו מעוניינים בשום קשר איתי”, הסביר.

בטקס השבת היצירות המרגש סיפר וכטר כי גם כאשר ביקש להחזיר את הציורים לממשלת פולין, הוא התקשה ליצור איתם קשר מאחר שגורמים רשמיים לא היו מעוניינים בקשר “עם בנו של המושל הנאצי של קרקוב”.

בסופו של דבר נחלצה לעזרתו מגדלנה אוגורק, חברת הפרלמנט הפולני והיסטוריונית שראיינה את וכטר הבן עבור ספר על מלחמת העולם השנייה שאותו היא כותבת. אוגורק הבחינה במפה של קרקוב באחד התמונות של וכטר, וכאשר שאלה אותו מהיכן השיג את התמונה, הוא הודה כי אמו בזזה אותה מהמוזיאון הלאומי בקרקוב.

”וכטר לקחה את הציורים היוקרתיים ביותר ואת פריטי הריהוט היפים ביותר שהיו במוזיאון”. צילום: EPA

“אני חייבת להודות שלא הייתי צריכה לשכנע אותו להחזיר את יצירות האומנות”, סיפרה אוגורק. “הוא רצה להחזיר אותן. החלק הקשה היה לשכנע גורמים רשמיים בממשלת פולין לנהל משא ומתן עם בנו של פושע נאצי בקנה מידה כזה. פקידים פולניים רשמיים אינם שמחים להיות בקשר עם בניהם של הנאצים, אבל הצלחתי לשכנע אותם שעלינו לעשות הכל על מנת להחזיר את היצירות האלו לקרקוב”.