קבר הרב באומן הפך מקום מפלט לסרבני גט/מנדי גרוזמן

מנתונים שנאספו על ידי ארגון ”יד לאישה“ עולה כי עשרות חסידים המסרבים להעניק גט לנשותיהם ומוכרזים בארץ כסרבני גט, נמלטים אל הקבר באוקראינה כאל מקלט בטוח: ”הרבנים לא פועלים נגד התופעה

Slider

למעלה מעשרים אלף איש ינהרו בקרוב לאוקראינה בכדי לפתוח את השנה החדשה ליד קברו של רבי נחמן מברסלב, אך עשרות מתוכם לא ישובו לישראל לאחר החג ויותירו כאן את נשותיהם בציפייה נכזבת לקבלת הגט הנכסף – כך עולה מנתונים שנאספו בארגון ‘יד לאשה’ על שם מוניקה דניס גולדברג, המהווה חלק מרשת מוסדות ‘אור תורה – סטון’ ומתמחה בטיפול בסרבני גט.

“זו תופעה רווחת בקרב המקורבים לחסידות ברסלב”, אמרה ל’מקור ראשון’ עו”ד אסנת שרון, יו”ר הארגון. “באופן קבוע בשבועות שסמוכים לראש השנה, מבקשים הבעלים הנשים לבטל את צו עיכוב היציאה מהארץ. על הנשים מופעלים לחצים כבדים. כל הרוח מסביב תומכת בנסיעה לברסלב, ויש לה חשיבות רבה – כך שלנשים קשה מאוד להתעקש ולא לתת להם את האישור. הרבנים שם לא פועלים כנגד התופעה”.

“בעלי לשעבר הבטיח לי שהוא רק מעוניין להתפלל על קבר הצדיק ומיד הוא יחזור לישראל”, מספרת אחת הנשים. “למעשה, הוא נשאר שם. היינו נשואים שלוש עשרה שנה ובתחילת השנה האחרונה נפרדנו. הוא עדיין שם ורק לפני שבועיים הצלחתי

להשיג ממנו גט שניתן לי באמצעות שליח. על מזונות אין מה לדבר. אומן הפכה למקלט עבור סרבני גט ואף אחד לא פועל למנוע את הדבר. הם מתקבלים שם בזרועות פתוחות הקהילה המקומית באומן מעניקה לו פרנסה ומקור תעסוקה, למרות שארבעה ילדים שלו נמצאים בישראל והם זקוקים להתקיים באמצעות דמי המזונות – שלא מגיעים.

“אני דורשת מבתי הדין שלא יסכימו לבטל צווי עיכוב לבעלים עבור נסיעה לאומן – גם אם הנשים מבקשות”, אומרת שרון. “הרי מופעלים עליהםן מניפולציות וקשה מאוד לסרב, כשכל האווירה מסביב תומכת בבקשת הבעל. ההשתטחות על קברו של רבי נחמן שם היא מעל כל דבר אחר ואנשים משתמשים בזה לרעה – טסים ולא שבים. צריך להתריע ולומר: אומן – לא בכל מחיר”.

Leave a Comment