קולומבוס, לפניך: דווקא הוויקינגים גילו את אמריקה צאת אילן גטניו?

צילומי לוויין מצאו אתר שייתכן שנבנה על ידי הוויקינגים 500 שנה לפני שמגלה הארצות האיטלקי דרך על אדמת אמריקה • באתר נמצאו כלים מעשה ידי אדם

vikings

איור של הוויקינגים במסעות הגילוי באוקיינוס האטלנטי צילום GettyImages

משכתבים את ההיסטוריה: מחקר חדש טוען שהוויקינגים היו הראשונים לגלות את אמריקה, לפני אלף שנה. צילומי לוויין חשפו את מה שהיה כנראה ההתיישבות הראשונה של הוויקינגים בצפון אמריקה, בחוף הדרום־מערבי של האי הקנדי ניופאונדלנד.

התגלית התאפשרה בזכות תמונות אינפרה אדום שצולמו מגובה 700 ק”מ וגילו אזור שהיה מיושב. ארכיאולוגית החלל שרה פרצ’ק מאוניברסיטת אלבאמה, שהיתה מהראשונות להשתמש בצילומי לוויין לאיתור אתרים לחפירות ארכיאולוגיות, סרקה את הצילומים ומצאה שינויים באדמה ובצמחיה שמצביעים על משהו המוסתר מתחת לפני הקרקע.

בסריקה התגלו כלים עשויים מתכת ואבנים שבהן התיכו מתכת, סימן מובהק לפעילות תרבותית, דוגמת היכולת לייצר סוגים מסוימים של נשק, כלים ועיטורים. פרט זה הוא משמעותי, מפני שלמעט מקרים בודדים שבהן ידוע שהאינואיטים (ילידים מקומיים) ייצרו נשק ממתכות של מטאורים שהתגלו על הקרקע, לא ידוע על עמים נוספים בצפון אמריקה שידעו לעבד עופרת ברזל.

ההתיישבות נמצאה במרחק של כ־450 ק”מ מאתר נוסף שכבר הוגדר כהתיישבות ויקינגית מהמאה ה־11. שני האתרים שופכים אור על הקשר האירופי הראשון של אירופה עם צפון אמריקה, כ־500 שנה לפני שכריסטופר קולומבוס הגיע לחופי היבשת. האתר הראשון, ל’אנס או מדואוז, התגלה כבר לפני 55 שנה, ואם האתר החדש אכן יוכר כהתיישבות נורדית, הדבר יספק רמזים נוספים על המסע ההיסטורי של הוויקינגים, שהיו ידועים כיורדי ים ומגלי ארצות.

במשך עשרות שנים חיפשו ארכיאולוגים ללא הצלחה עקבות של ויקינגים בצפון אמריקה, אולם רק הגילוי של צילומי הלוויין קירב אותם לאפשרות למצוא אתרים נוספים. האתר החדש יכול לספק מידע על הזמן שבו שהו הוויקינגים ביבשת ומידע נוסף על קבוצת המתיישבים. יש צורך עתה בחפירות נוספות כדי לקבוע את הזמן המדויק של האתר, ולדברי פרצ’ק, צוות החופרים יחזור לאתר בקיץ הקרוב כדי להמשיך במחקר.

הגילוי יככב בסרט דוקומנטרי שיוקרן בקרוב בטלוויזיה החינוכית של ארה”ב והוא מופיע בכתבה נרחבת במגזין “נשיונל ג’אוגרפיק”.

הכתבה פורסמה בישראל היום