קונסרבטיבים ורפורמים בארה”ב: “בישראל הפכו את היהדות לדבר מכוער

המאבק האלים בנשות הכותל מחמיר את הקיטוב בין הממסד הדתי בישראל ליהודי ארה”ב. “נושא הכותל הוא סימפטום לבעיה גדולה בהרבה”, אומר הרב הקונסרבטיבי רוברט שיינברג

שבת בבוקר. בית הכנסת הקונסרבטיבי בהובוקן,  United Synagogue of Hoboken. חמש דקות נסיעה ממנהטן, על גדת נהר ההדסון. משפחות עם ילדים קטנים, זוגות צעירים ותושבים ותיקים ממלאים את אולם התפילה המרכזי. בשנים האחרונות חווה בית הכנסת פריחה שקנתה לו מעמד מיוחד בקרב ראשי הקהילה היהודית של ניו ג’רזי וניו יורק. יש כאן נשים מטופחות בשמלות, גברים בחליפות וילדים שמדקלמים בעל פה חלקים גדולים של התפילה. כשהרב שר, כולם מצטרפים.

Slider (67)שוטרים מעכבים לחקירה את ענת הופמן, חברת קבוצת ”נשות הכותל”, בירושלים. צילום ארכיון: פלאש 90

במונחים אמריקאים מדובר בסיפור הצלחה כמעט חסר תקדים. במונחים ישראלים – זו כבר שאלה אחרת. די במראה הגברים היושבים ליד הנשים, אוחזים בידיהן בזמן התפילה, כדי להרתיח חלק נכבד מהדתיים בישראל. וזה עוד לפני שמדברים על הנשים שעוברות לפני התיבה וקוראות בתורה, שווות בין שווים. מראה שהפך בשנים האחרונות לשכיח במרבית בתי הכנסת בארה”ב.

“אני לא מרגיש נוח לבקר בכותל המערבי”, אומר רב בית הכנסת, רוברט שיינברג. “כשאני מבקר שם, אני מרגיש שאורח החיים שלי לא רצוי במקום”.

בחודשים האחרונים תפס משבר נשות הכותל מקום מרכזי בשיחות בבית הכנסת. בתיקון ליל שבועות האחרון נערכה הרצאה מיוחדת שבה הועלתה שאלת זכות הנשים להתפלל בכותל. כמה שבועות קודם לאחד, בצעד של סולידריות, החליטו כמה מתפללות להצטלם עם ספרי תורה ולשלוח את התמונה למארגנות המאבק בישראל.

זה קורה לא רק בהובוקן. מניו יורק, דרך אוהיו, מישיגן ועד ללוס אנג’לס – רבנים רבים משמיעים טענות על קיטוב הולך וגדל בין הממסד הדתי בישראל ליהדות ארה”ב. “השתלטו לנו על הדת”, הם אומרים, “אנחנו לא רצויים בישראל”. שיינברג חש תסכול נוכח המראות בישראל. “אני מוכן לקבל את ההנחה שאזור התפילה הסמוך לכותל המערבי הוא מתחם אורתודוכסי”, הוא אומר, “אבל אם זה המצב, אז שאר רחבת הכותל צריכה להיות חופשית לכולם. הפשרה שהציע יו”ר הסוכנות נתן שרנסקי להקים מתחם תפילה נפרד לרפורמיים ולקונסרבטיביים סמוך לקשת רובינסון היא לגיטימית”.

פצעים ישנים

אבל יש רבים המדברים בתקיפות יותר. המחלוקת סביב הכותל, שנמשכת כבר 25 שנה, פתחה פצעים ישנים במערכת היחסים הטעונה בין התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית של ארה”ב לבין הממסד הדתי בישראל.

consמחלוקת בת 25 שנה. נשים רפורמיות בירושלים פלאש 90

“מצער מאוד שהממסד האורתודוכסי קיבל בלעדיות על היהדות ומנסה להכתיב לזרמים אחרים איך לחיות את החיים שלהם”, אומר הרב רוברט בר מבית הכנסת “בית אדם” בסינסנטי שבאוהיו. “נושא הכותל הוא רק סימפטום לבעיה גדולה בהרבה. יש בעיה של הכרה בגיור הרפורמי, בזכות השבות. זה נובע מכך שעבור הממסד הישראלי קיימת הכרה רק באורח חיים יהודי אחד. את זה אני לא מקבל. אנשים שבאים לבית כנסת שלי בכל שבת הם יהודים טובים באותה מידה. אני לא מוכן להשלים עם כך שמתפללת מבית הכנסת שלי, שכל החיים חלמה לבקר בירושלים, חזרה והיא סיפרה לי שהיא חשה לא נוח בכותל. שדחקו אותה לשוליים, שלא רצו אותה שם”.

דברים דומים אומרת הרבנית לורה גלר מבית הכנסת “עמנואל” בבברלי הילס שבלוס אנג’לס, מבתי הכנסת הרפורמים הגדולים בארה”ב. “בדצמבר האחרון הגעתי לכותל ובבידוק הביטחוני מצאו אצלי טלית והחרימו אותה”, היא נזכרת בזעם. “בעקבות האירועים האחרונים בכותל ערכנו ישיבה מיוחדת בהשתתפות רבנים רפורמי, אורתודוכסי, קונסרבטיבי וחרדי, כדי לדון בדרכים להמשיך ולשמור על הקשר בין ישראל ליהדות ארה”ב. התחושה של יותר ויותר יהודים אמריקאים היום היא שאין להם מקום בישראל. זה אינטרס של כולם שיהדות ארה”ב תמשיך להרגיש קשורה לישראל ולצערי אני מרגישה שעבור יהודים רבים, בעיקר הדור הצעיר, חשיבות השמירה על הקשר עם ישראל הולכת ופוחתת”.

בוטה במיוחד היא הרבנית שרון קליינבאום מבית הכנסת “בית שמחת תורה” שבמנהטן. “בסתיו 1988 הייתי בתפילה השנייה שערכו נשות הכותל במקום וגברים מהצד השני זרקו עלינו כיסאות מתכת”, היא נזכרת. “מה שקורה כעת סביב הכותל מדאיג מאוד את יהודי ארה”ב. התחושה של יותר ויותר אנשים היא שהאורתודוכסים גנבו לנו את היהדות והפכו אותה לדבר מכוער. אם הייתי עוברת בצרפת את מה שעברתי בישראל, כל היהודים היו צועקים שזו אנטישמיות. אבל לא נוותר. אנחנו מעורבים במאבק הזה שנים רבות ונמשיך להיאבק לשנות את פניה של ישראל “.

Leave a Comment