רבבות חרדים בניו יורק הפגינו נגד הגיוס

מחאות נגד הגיוס? לא רק בארץ. כמאה אלף יהודים חרדים בארה”ב ערכו אתמול הפגנה בניו יורק ובה הביעו מחאה נגד הרצון לגייס לומדי תורה בכפייה וצעקו: “זו הפרת זכויות דתיות

 Slider (66)

haredimהפגנות מול נשות הכותל? מחאות נגד הגיוס? מעתה לא רק בירושלים: ההתנגדות לגיוס חרדים מכה גלים גם ברחבי העולם. אתמול (א’) נערכה הפגנה של עשרות אלפי חרדים בניו יורק אשר ביקשו להזדהות עם אחיהם בישראל נוכח “גזירת הגיוס”.

כעשרים אלף חרדים אמריקאים, רובם חסידי סאטמר מניו יורק, התקבצו בכיכר פולי שבמנהטן, אשר לא מזמן נערכה בה הפגנה בעד פתיחות וסבלנות דתית בישראל. לדבריהם, גיוס כפוי של יהודי לצבא היא שלילת הזכויות הדתיות שלהם.

בישראל, דווקא אלה הפועלים למען סבלנות דתית הם הליברלים, אשר מבקשים לקבל הכרה רשמית על פועלם. אך החרדים בארה”ב, אשר גדלו בארץ בה יש הפרדה בין דת ומדינה מבקשים ממשלת ישראל לכבד את אחיהם בישראל.

סוכנות הידיעות היהודית JTA דיווחה כי אחד הדוברים הציג את עניין הגיוס כרק אחד משרשרת נסיונות להחריב את היהדות.

haredim2“שלטון הרשע רוצה להסית ולהדיח אברכים ובחורים להודות בעבודה זרה ולהשתתף בצבא הטמא רחמנא ליצלן” נכתב באחד משלטי הפרסומת להפגנה. שלט אחר זעק: “האחיכם יצאו למלחמה ואתם תשבו פה???”

הרב אליה בער וואכפוגל, ראש ישיבת דרום פולסבורג היה הנואם המרכזי בהפגנה שאמר: “גנרלים בצבא הישראלי הסכימו שאין להם כל צורך בתלמידי הישיבות בצבא. הלחץ הנוכחי לגיוסם מונע מלחצים פוליטיים ואידיאלוגיים, זהו נסיון של המיינסטרים הישראלי, לבולל את היהודים האורתודוקסיים בחברה הישראלית”.

הוא הדגיש כי מדובר רק בצעד ראשון וציטט גורם בארץ שטען כי כשיסיימו לגייס את בני הישיבות, יתחילו גם בגיוסן של הבנות. “המטרה שלהם היא להחריב את התורה ואת הדת. הגידול היציב של עולם הישיבות בשישים השנים האחרונות הוא איום בעיניהם. הם לא מסוגלים לסבול זאת”.

מארגן העצרת מיכאל טובמן ציין בראיון לעיתון היהודי-אמריקאי הפורוורד כי למרות שחסידי סאטמר הינם אנטי ציוניים, מדובר בהפגנת מחאה ספציפית כנגד הגיוס. “מטרתנו לגנות את מדיניותה של ממשלת ישראל לגייס ולהרחיב את השירות הצבאי” אמר, “מדובר בנושא פוליטי ספציפי ביותר, לא מדובר באידיאולוגיה רחבה יותר”, אמר בהתייחסו לתנועת סאטמר האנטי ציונית.

ההפגנה הפגישה לראשונה את שתי קצוות החסידות, אשר התפצלה בשנת 2006: חסידיו של הרב זלמן טייטלבאום מוויליאמסבורג, וחסידיו של הרב אהרון טייטלבאום.

 Untitled-7a copy   Untitled-6a copy

 Untitled-10 copy

Leave a Comment