רגלי לוטוס וזנב סוס על הראש – הכירו את קבוצות המיעוטים הגדולות של סין

את המאבק לשחרור טיבט כולם מכירים, אבל סין מגוונת בהרבה ממה שחשבתם, ויש בה 55 קבוצות אתניות שונות נוספות הנבדלות זו מזו בתרבות, במסורת ובשפה, כולל מיעוט שלקח את עניין שתיית התה לאקסטרים

chineez-minorities

כולם נראים אותו דבר? ממש לא. תושבי ג’יאזו שבסין מתעמלים, אוקטובר 2015 (צילום: רויטרס)

בעיניים מערביות כל הסינים נראים מאותו פס ייצור. אולם, כמיליארד ורבע מלוכסני עיניים במדינת הענק משתייכים ל-56 קבוצות אתניות המתבדלות זו מזו לא רק במראה החיצוני אלא גם בדיאלקט, במנהגים ובמסורות. מה שהופך את סין למדינה רב לאומית בעלת פנים ותרבויות מהמגוונות ביותר על פני כדור הארץ.

מיהן קבוצות המיעוטים הגדולות של הרפובליקה העממית של סין? אחת הדרכים להשכיל בנושא היא לתפוס טיסה – למשל עם חברת התעופה הסינית היינאן איירליינס שהחלה לטוס בסוף חודש אפריל האחרון בקו תל-אביב-בייג’ין (3 טיסות שבועיות) ומשם ל-70 יעדי המשך ברחבי סין – ו”לנחות” בקומה החמישית של המוזיאון לאומנות ולהיסטוריה בעיר שנחאי. באחד האולמות בקומה החמישית, הפסיפס האתני של ארץ הדרקון מומחש היטב באמצעות מיצגים, תלבושות ותפאורה. היהודים אומנם אינם מהווים קבוצה אתנית משמעותית בסין (על פי ההערכות חיים בה כיום כ-2,000 יהודים בלבד), אך האולם האמור הוקם תודות לתרומה של קרן כדורי מיסודה של משפחת כדורי – משפחת יהודים סוחרים שהיגרו מעירק לשנחאי במאה ה-19, תפסו עמדות מפתח כלכליות וחברתיות ותרמו רבות לפיתוחה של העיר.

chineez-minorities-1

רקדנים סינים בפסטיבל האביב, בפרובינציית גאנסו, סין, ינואר 2006 :

למה לא כדאי לסרב לתסרוקת

ההאנים אומנם רואים עצמם כ”סינים הטהורים” ויש שיאמרו “צפונבונים” המתנשאים על יתר הסינים במדינה, אך הם עצמם אינם גזע אחיד והומוגני

רוב רובו של העם הסיני משתייך לקבוצה האתנית ההאן.

 – האנים המהווים כ-91% מאוכלוסיית סין וכ-20% מאוכלוסיית העולם. הלאום ההאני נקבע באופן סופי לאחר הקמתה של “סין החדשה” (הרפובליקה העממית של סין) בשנת 1949. הקומוניסטים הבליחו באותם ימים במעין מסדר זיהוי שכונה “פרויקט הזיהוי”, במטרה לסווג את כל הקבוצות האתניות בסין. עם סיום הפרויקט, ניתנה הכרה ל-56 הלאומים השונים, בהם לאום האן המפוזר בכל רחבי סין.

ההאנים אומנם רואים עצמם כ”סינים הטהורים” ויש שיאמרו “צפונבונים” המתנשאים על יתר הסינים במדינה, אך הם עצמם אינם גזע אחיד והומוגני. הם לא חולקים סממנים חיצוניים, דיאלקט ודת אחידים. רבים מהם בודהיסטים, חלקם מאמינים בנצרות וחלקם אתאיסטים גמורים. אפילו את חגיגות ראש השנה הירחי ופסטיבלים לאומיים אחרים בסין, הם חגים באופן משתנה מאזור לאזור.

כאמור פרט לבני ההאן, הרפובליקה העממית של סין מכירה ב-55 קבוצות אתניות שונות נוספות הנבדלות זו מזו בתרבות, במסורת ובשפה. חלקן שומרות על ייחודן התרבותי עד היום דוגמת הטיבטים (ראה בהמשך), וחלקן מתבוללות בקרב ההאן דוגמת ה- Zhuang- הקבוצה האתנית השנייה בגודלה בסין המונה 18 מיליון בני אדם הפזורים בדרום-מערב סין רבים מהם פוליתאיסטים.

קבוצות אתניות נוספות בעשירייה הפותחת בסדר יורד הן: Hui – 10.5 מיליון בני אדם. רבים מהם מוסלמים דתיים החיים בעיקר במרכז סין ויש המייחסים להם את האוכל הטעים והנקי ביותר בסין; Manchu – 10.3 מיליון המתגוררים בצפון סין. בעבר הגברים נהגו לגלח את ראשם ולהותיר “זנב סוס”. גברים שסירבו בעבר הרחוק לתסרוקת – ראשם נערף.

chineez-minorities-2

מצעד מול מוזיאון בני המיעוט מאנצ’ו שבצפון סין, יולי 2007