שארלי הבדו תחת איום בשל קריקטורה על מוסלמים

העיתון הצרפתי הסאטירי, שארלי הבדו, שספג מתקפת טרור רק לפני שנה וחצי, פרסם קריקטורה של גבר ואישה מוסלמים רצים עירומים על החוף, וחטף עקב כך איומים

כשנה וחצי אחרי הפיגוע הרצחני במשרדי העיתון הסאטירי שארלי הבדו הצרפתי בונרצחו 12 בני אדם, העיתון שוב מקבל איומים. כך פורסם היום (ב’) ב”דיילי מייל” הבריטי. הסיבה: העיתון פרסם קריקטורה בה הוא לועג לכאורה למוסלמים על החוף.

ebdo

הקריקטורה מתארת שני מוסלמים, גבר ואישה, מתרוצצים עירומים על חוף הים, כאשר לידם מופיע הכיתוב: “הרפורמה של האסלאם: המוסלמים ישוחררו”. הקריקטורה פורסמה על רקע הדיון התוסס בצרפת בנושא מניעת חבישת הבורקות לנשים מוסלמיות, וכן על רקע האיסור על לבישת “בורקיני” – בגד ים מלא עם כיסוי ראש לנשים מוסלמיות – בחופים מסוימים בצרפת, כמו בחוף קאן. זאת כתגובה לפיגוע הקשה בניס בחודש שעבר.

ebdo.1-gif יגוענגד מערכת העיתון בפריז, ינואר 2015 צילום: AFP

אחרי הפרסום ברביעי האחרון, מערכת העיתון קיבלה איום בעמוד הפייסבוק שלה. “לה פריזיאן” דיווח כי העניין הועבר לטיפול משטרתי. לפי משרד התובע בפריז, כתריסר איומי מוות כתובים פורסמו בעמוד הפייסבוק של העיתון בחודשי יולי ואוגוסט. העיתון התלונן במשטרה גם על תלונות אלה, וחקירה נפתחה בנושא.

ebdo.2-gif

השער של שארלי הבדו בו צויר מוחמד צילום: איי.אף.פי

גל הטרור האסלאמי באירופה החל עם המתקפה על השבועון ב-7 בינואר 2015. 12 בני אדם נהרגו, ולפחות עשרה נפצעו בפיגוע במערכת המגזין, שפרסם קריקטורות שנויות במחלוקת על הנביא מוחמד. עדי ראייה דיווחו כי המחבלים צעקו “אנחנו נוקמים בשם מוחמד” ו”אללה אכבר” בזמן הפיגוע. העולם הוכה הלם מהפיגוע. רבים חשו סולידריות עם העיתון וקיימו עצרות ספונטניות. למרות המכה, העיתון השתדל שלא לשנות את הקו הבוטה שלו בשם חופש הביטוי.