המיתולוגיה של להקת הנח”ל/מאת שוש טיילור

המיתולוגיה של להקת הנח”ל

נזכור את כולם את יפי הבלורית והתואר

Untitled-6

מלון חיים בסיס לרומן הוא שמו של ספר חדש, שנכתב בגוף ראשון על ידי שמעון ויצמן, חייל ומפקד להקת הנח”ל. בן קיבוץ סאסא. היום נתנייתי, והבעלים של “פינת המסגרת”. גלריה למיסגור תמונות.

הספר שוטח את סיפורה וגלגוליה של להקת הנח”ל, הלא היא הלהקה הצבאית הכי ראשונה שהוקמה בצה”ל והכי מוצלחת שרקמה חיים בשנת 1950 ותרמה רבות לזמר העברי. להקת הנח”ל הוציאה מבין שורותיה עשרות דמויות נפלאות של זמרים, שחקנים, בדרנים מוכרים ואהובים.

הספר, שנון, ומאגד בתוכו 39 פרקים היסטוריוגרפים של עדויות אובייקטיביות, רומנים שמאחורי הקלעים מהווי להקת הנח”ל שבין המלחמות “ששת הימים” ו “יום כיפור”. הסיפורים אוטנטיים מתנגנים ומקסימים, הספר משעשע, מרגש, שופע הומור ובעיקר אהבה, הקריאה שוטפת וקולחת כמו נהר או נחל בזרם מהיר.

איך נולד הספר?

ויצמן: “הכל נשלף מן הזיכרון, ולא מן הזיכרון הנשלף.”

“על שולחן עבודתי ובמדף הסמוך מונחים ספרים ותחקירים שהם חומר גלם לספר מקיף על להקת הנח”ל לדורותיה. חומר שבחלקו ראיונות מצולמים ומוקלטים (בוידיאו) שערכנו יובל דורי ואנוכי, שאולי רון טל ואבי קורן, עם ותיקי הלהקה מיום היווסדה. לא נתתי עיני בחומר הזה.

גמלה בליבי החלטה לכתוב את הסיפורים הללו כפי שהייתי מספרם בעל פה ולו כדי לשמור על ניחוח של אוטנטיות, וכך עשיתי

רציתי לשאול את ויצמן איך הוא הגיע לשם “מלון חיים – בסיס לרומן“? אבל, מצאתי את התשובה לשאלתי בעמוד 209 בספר:

“כתב היד הראשון של הספר מלון חיים היה מונח כמה ימים אצל בכורי טל, הוא משיב לי אותו אחרי קריאה ומעיר “אבא, זה בסיס לרומן טוב”.

 “בסיס לרומן? טוב!”

נשמע לי פתאום כמו שם ראוי לספר. אולי כזה העוסק בחיילים שבסיס האם הצבאי שלהם הוא פיקוד הנח”ל ובסיס הבית האזרחי הוא מלון חיים. “טל נראה לי שנתת שם לספר”.

לסיכום:

ספר ממגנט, מקסים, סוחף, יש בו ענין לא רק ליוצאי הלהקה, אלא לכולנו. גדלנו על הלהיטים הללו, תבנית נוף חיינו אשר משלבת בתוכה נעורים, מוסיקה, אהבה לחי ולצומח, רומנים, מלחמות ושירים לשלום. חתיכת תקופה. תרומתם של יוצאי להקת הנח”ל האגדית לזהות הלאומית-תרבותית של כולנו להווי הישראלי היא ענקית.  וכאן מהמקום הזה נודה לך שמעון ויצמן על תרומתך היקרה למדינת ישראל בשמירת הזיכרונות וכתיבת הספר. לחיי הגעגועים. אין לי ספק, הספר הזה לסרט יהיה. “רבותי, ההיסטוריה חוזרת”…

 

מחרוזת שירים מהפלמחניק  1972http://www.youtube.com/watch?v=h57YPXI1S90

הספר להקת הנח”ל בסיס לרומן הוצא לאור  ב”פינת המסגרת” שדרות בנימין 14 נתניה

כל הזכויות שמורות ל-

למיידע נוסף ומקבצי תמונות הסטוריות, כנסו לבלוג קוראים כותבים – http://hora-nachal.blogspot.com/

 Untitled-2 copy Untitled-4 copy Untitled-5 copy Untitled-6 copy Untitled-7 copy

 

Leave a Comment