תוניסיה לובשת חג: ל”ג בעומר בחסות הממשלה/אסף גבור

הילולה חגיגית מתוכננת להתקיים באי ג’רבי, ולמשוך תיירים יהודים רבים. בטקס ישתתפו גם סגן ראש הממשלה ושר הפנים

תוניסיה לובשת חג לקראת הילולת ל”ג בעומר באי ג’רבה: אחרי ארבע שנים של תהפוכות פוליטיות מבקשת חלוצת המהפכות במזרח התיכון להימלט מהמשבר הכלכלי, וההילולה המסורתית בג’רבה היא הזדמנות מצוינת לכך.

ראש הממשלה הזמני, הצפוי להתמודד בשנה הבאה בבחירות כלליות, מבקש לקדם את הכלכלה ואת הפופולריות שלו על רקע היחלשותה של מפלגת אל-נהדה של ‘האחים המוסלמים’. לכן הוא שם לעצמו למטרה להפוך את האירוע בג’רבה למקרה בוחן לתיירות המתחדשת בתוניסיה, וביקש מחברי הפרלמנט לפעול לחיזוק התיירות באי.
Untitled-8

בית כנסת בתוניסיה צילום: אסף גבור

“ההכנות של גורמי הממשל לקראת ההילולה נמשכות כבר ארבעה חודשים”, סיפר ל’מקור ראשון’ יחזקאל חדד, חבר הפדרציה של יהודי תוניסיה, המתגורר באי ג’רבה. “שר הפנים לופי בן-גדו, הממונה על כוחות הביטחון, הגיע לאי ג’רבה מתוניס הבירה ביום שלישי כדי לוודא שכוחות הביטחון פועלים היטב ושכל התיירים מרגישים בטוחים ומסתובבים באי ללא בעיה. בשכונה שלנו הוא נפגש עם רב הקהילה, חיים ביתן, שמע את טענות התושבים היהודים, נישק ובירך אותנו ובעיקר נתן לנו תחושה טובה”.

לדברי חדד, הממשל בתוניסיה פועל לשפר את יחסיו עם היהודים, וזאת כדי לחזק את התיירות מצרפת ומישראל כאחת. “מרגישים שהממשל עושה את כל שביכולתו להחזיר את היחסים לקדמותם, לתקופה שטרם המהפכה האסלאמית שהובילה לנפילת הנשיא זין עבדין בן-עלי”, הוא אומר. “לקראת ההילולה יש המון יהודים שהגיעו ממדינות אירופה, בעיקר מצרפת אבל גם מישראל. המלונות מלאים עד אפס מקום, ובחלקם מוגש אוכל כשר ליהודים שבאו לבקר”.

שרת התיירות של תוניסיה, אמל קרבול, פעלה בחודשים האחרונים כמרכזת הפעילות הממשלתית לקראת ההילולה ביום ראשון. קרבול, ילידת האי ג’רבה, הייתה רגילה לחיות עם יהודים וכבר “הסתבכה” בעבר בחשדות לניסיונות נורמליזציה עם ירושלים, מה שכמעט עלה לה במשרתה. עם זאת, ראש הממשלה התוניסאי מוביל בשלב זה גישה מעשית שמטרתה לעודד את הכלכלה, ולכן היהודים שמגיעים לביקור בתוניסיה – גם אם הם מגיעים מישראל – נהנים מיחס פייסני וסלחני של השלטונות, לראשונה מאז 2010.

“כשההילולה תתחיל ביום ראשון, ראשי הקהילה יוציאו את המנורה המפורסמת בצורת פרמידה, שעליה
חרותים שמות 12 שבטי ישראל, מגן דוד ושם השם, וברכות לכבוד רבי מאיר בעל הנס ורבי שמעון בר יוחאי”, תיאר חדד את החגיגות שייערכו במקום. “המנורה תצא בעגלה מבית הכנסת העתיק אל-ג’ריבה, שלפי המסורת מצויות בו דלתות בית המקדש, לכיוון השכונה הקטנה. לאורך הדרך אנשים יתרמו כסף ויזכו בברכות”.

“המוסלמים מנסים לחדש את הקשרים”

בתוניסיה כולה חיים כיום כ-1,500 יהודים, 400 מהם בתוניס הבירה, מאה בעיר זרזיס ואלף בג’רבה. רוב יהודי ג’רבה חיים כיום בשכונה המכונה “הגדולה”, בעוד שב”שכונה הקטנה”, המארחת את ההילולה מכיוון שבעבר מרבית תושביה היו כוהנים, חיים היום עשר משפחות. “בשוק של השכונה הקטנה יתקיים הטקס המרכזי בנוכחות סגן ראש הממשלה, שר הפנים ושרת התיירות”, מספר חדד, “אחר כך תוחזר המנורה לבית הכנסת. שם הנשים ידליקו נרות ויבקשו בקשות. בערב יוגשו לאורחים בבית הכנסת עגל, כבשים, קוסקוס ומאכלים מסורתיים נוספים, וכולם ייהנו משירתו של הזמר משה גיאת ומשירתם של פייטנים מהארץ ופייטנים מקומיים”.

לכתבה המלאה הקישו

Leave a Comment