תעלומה לבנונית-ישראלית בת 80 שנה נפתרה בתל/עופר אדרת

עבודות השימור ב”יריד המזרח” חשפו את שם הפסל של התבליט המרהיב בביתן שייצג את לבנון ביריד שהתקיים ב-1936

  • לפני שבועיים הגיע הרגע לו ייחלו במתחם “יריד המזרח” בגני התערוכה הישנים תל אביב במשך זמן רב. בן בוכנבאכר, אחד העובדים בצוות השימור שפועל באתר, חשף את שם הפסל שחתום על התבליט הוותיק והמפורסם שמעטר את אחד המבנים במתחם ההיסטורי, סמוך לנמל תל אביב. בכך נפתרה תעלומה בת כמעט 80 שנה, שרבים וטובים מקרב האדריכלים, מדריכי הטיולים וההיסטוריונים של תל אביב התקשו לפענח
  • .Slider57

ב-1936 הוקם “הביתן הלבנוני”, כדי לארח את הדוכן של לבנון – אחת המדינות הערביות הבודדות שהציגו ביריד המזרח. 77 שנים לאחר מכן, נותר הביתן הקטן שצמוד לגלידה מונטנה, אחד הבודדים מבין אלו שהוקמו לקראת היריד של ועדיין עומדים על תלם. בתמונות ארכיון מאותה שנה נראה המבנה כשבחזיתו מתנוסס הכיתוב: “רפובליקת לבנון” בצרפתית ובערבית. דגל לבנון נתלה מעל הבניין וציור של ארז הלבנון עיטר את חזיתו. הדגל והארז כבר אינם שם, אך התבליט, שהציג את הריסות המקדש בבעל-בק ואת ארזי הלבנון, הצליח לשרוד.

מאז שנות ה-60 פעל בביתן משרד הקבלה של “מוסך אריה”. בעל המוסך, בעל תודעת שימור וחוש היסטורי, דאג לשמור על התבליט לאורך שנים. ואולם, חרף מאמציו, הקירבה לים והיעדר הידע המקצועי עשו את שלהם – והתבליט החל להתפורר ולהיעלם. ברבות השנים הוא נצבע כמה פעמים, עד שחתימתו של הפסל נמחקה. כעת, כחלק מעבודות נרחבות שמבוצעות ב”יריד המזרח”, אשר הופך בימים אלה לאתר מסחר ובילויים, החל גם שיקום ושימור הביתן.

levanכדי לחשוף את פיסת ההיסטוריה שנעלמה תחת הבטון, הצבע והטיח הזמינה למקום האדריכלית טל איל, שאחראית על שימור המבנה הקטן, את שי פרקש ואלי שאלתיאל, בעלי “סטודיו תכלת”, המתמחה בשימור ציורי קיר. שיטות העבודה הקפדניות שלהם שוב הוכיחו עצמן, וכעת הם יכולים להוסיף לרזומה גם את פיענוח החידה הזו: התברר, כי הפסל אהרן פריבר, שעלה לארץ ישראל מפולין ב-1922, הוא האיש שיצר את התבליט. פריבר, שמת ב-1979, הוא הפסל שיצר גם את אנדרטת הברונזה לזכר מייסדי תל אביב בשדרות רוטשילד בעיר ואת האנדרטה בתל יוסף לזכר הנופלים במלחמת העצמאות.

תבליט הקיר הזה הוא עדות לתקופה נשכחת, בה שררו יחסי ידידות בין לבנון וארץ ישראל. נשיא הרפובליקה, אמיל אדה, שלח ברכה מיוחדת לרגל היריד שהתקיים ב-1936, בה כתב: “מאז ומתמיד הסבירו ארץ ישראל והלבנון זו לזו… לבנון לא תזנח שום אפשרות ולא תחסוך שום מאמץ לטיפוח הידידות המסורתית ולאימוץ יחסי גומליןצילום: קלוגר זולטן / לע”מ

למאמר המלא הקישו

 

Leave a Comment