תערוכת צילומי טבע: חיות וחיוכים

נמר שתפס ארוחה, אמא פינגווינית ששומרת על גוזליה, תמנון באורך של שני סנטימטרים, לטאות ענק שהולכות מכות • תמונות מתוך “טבע עולמי”, תערוכת צילומי הטבע הגדולה והיוקרתית מסוגה בעולם, שמוצגת החל מהשבוע במוזיאון ארץ ישראל

  תערוכת Wildlife Photographer of The Year מתקיימת ביוזמת מוזיאון הטבע בלונדון וה־BBC. זו התערוכה הנחשבת בעולם בתחום צילומי הטבע זה 51 שנים. בתערוכה מוצגים 100 התצלומים הטובים ביותר שנבחרו בתחרות מקדימה מתוך 42 אלף תצלומים של צלמים מ־96 מדינות. התערוכה מוצגת לצד תערוכת “טבע מקומי”, שבה השתתפו צלמי טבע ישראלים, החל מהשבוע ועד 31 באוגוסט.

wild-life-exhibit-1

קרב דרקונים / אנדריי גודקוב, רוסיה

   מועמד בקטגוריית זוחלים

צולם בפארק הלאומי קומודו באי רינצ’ה, אינדונזיה

שני זכרים מטילי אימה מהמין דרקון קומודו (המכונה גם “כוח ענק”) נאבקים בחוף היפהפה של הפארק הלאומי קומודו. אנדריי ביקר בפארק פעמים רבות, בתקווה לצלם את קרבות הזכרים המרהיבים, הנערכים בתקופת הרבייה הקיצית. לאחר כמה ניסיונות עקרים הוא חזר בדצמבר, והיה עד לקרב הלא צפוי, שהתרחש על ראש גבעה. “זה היה מחזה בלתי נשכח”, הוא נזכר.

דרקון קומודו נחשב ללטאה הגדולה ביותר בעולם. משקלו מגיע עד 150 ק”ג, והוא מצויד בטפרים ענקיים ובשיניים משוננות. בעת מאבק, נעמדים הזכרים על רגליהם האחוריות. סביר להניח שבמקרה זה היתה זו מחלוקת על טריטוריה. קשקשיו של הקומודו מחוזקים בעצמות זעירות, הפועלות כשריון קשקשים טבעי.

wild-life-exhibit-2

הכל תלוי / תומס ויג’איאן, הודו

פרס מיוחד: בחירת הקהל

ויג’איאן היה בטיול ספארי בהודו, כשקופי הלנגור האפור לכדו את תשומת ליבו. לפנות ערב ירד אחד הגורים והשתמש בזנבות של שניים מהבוגרים כדי להתנדנד להנאתו.

wild-life-exhibit-3

הקפיצה האחרונה / וים ון דן חבר, דרום אפריקה

מועמד סופי בקטגוריית יונקים

צולם בפארק הלאומי אטושה, נמיביה

במשך שלושה ימים עקב וים אחר הנמר שניסה להשיג ארוחה. נמרים נוהגים לצוד ממארב, ולכן הופתע וים לראות את הנמר צד במישור הפתוח. רק עשב נמוך הסתיר את המתקפה הפתאומית. “ואז, למרבה תדהמתי, הנמר זינק על הדלגן (אנטילופה) בזריזות ובכוח מדהימים”, הוא נזכר. ארוחה כמו דלגן בוגר יכולה להספיק לנמר למשך שבועיים.

wild-life-exhibit-4

הלוחם / אנופ דהודהר, הודו

פרס מיוחד: בחירת הקהל

אנופ רצה לתעד את האופי התוקפני של זכר החרדון הזה, במדינת מהרשטרה בהודו. בעת עונת הרבייה, עסוקים הזכרים בקרבות טריטוריה קשים.

wild-life-exhibit-5

אמא חזרה / אשלי סקאלי, ארה”ב

מועמד בקטגוריית צילומי ילדים בני 14-11

צולם בפארק הלאומי גרנד טיטון, וויומינג

אשלי, נערה שמצלמת טבע מאז גיל 8, הבחינה בגורי השועלים המשתובבים מחוץ לביתן המחסה שלה, ויצאה החוצה על קצות האצבעות כדי לצלמם. כשהנקבה (מימין) הופיעה מבין העצים, הגורים מיהרו לקדמה בברכה, מעטירים על אמם נשיכות קטנות של אהבה. “כל כך הרבה חיבה היתה ביניהם”, נזכרת אשלי.

גורי שועלים נולדים באביב, והמשפחה נשארת בדרך כלל יחד עד הסתיו של אותה שנה. לאחר חודשיים שבהם האם מאכילה את גוריה במזון שהיא מעלה מקיבתה, היא מתחילה להביא לגורים טרף חי, כדי שיתחילו לפתח את מיומנויות הציד. עד הקיץ, הביקורים ההוריים במאורה נעשים פחות ופחות תדירים, מה שמעודד את הגורים לצאת ולחפש מזון בעצמם.

wild-life-exhibit-6

ממעמקים / פביאן מישנה, צרפת

מועמד בקטגוריית מתחת למים

צולם בטהיטי, פולינזיה הצרפתית

באוקיינוס השקט, בשעות הלילה, יצורים מסקרנים עולים מהמעמקים אל פני המים כדי לאכול. אורכו של תמנון צעיר זה, למשל, שני סנטימטרים בלבד. “אחד מהם עצר מולי”, אומר פביאן, “מנופף בזרועותיו בחן”. כשהוא נזהר שאור הפלאש לא יפריע לתמנון, לכד פביאן את עולמו הבלתי נראה של תמנון זעיר זה.

רקמות גופו השקופות מסוות אותו. לאורך זרועותיו פזורים כרומטופורים “מייסדים” כתומים – שלבים ראשוניים של התאים מכילי הפיגמנט, שיאפשרו לו לשנות את צבעו בבגרותו. מערכת העיכול ושק הדיו, הנמצאים בחלק העיקרי של הגוף (“הגלימה”), מוקפים ברקמות מחזירות אור, שגורמות להם להיות פחות נראים לעין.

wild-life-exhibit-7

שלושה בענף אחד / אמיר בן דב, ישראל

הזוכה בקטגוריית ציפורים

צולם בבית שמש, ישראל

אמיר, איש עסקים שתחביבו הוא צילום ציפורים, בילה ימים רבים בהתבוננות במערכת היחסים יוצאת הדופן בין שלושת בזי הערב. הזכר האפור ושתי הנקבות הצעירות בילו יחדיו לעיתים קרובות, כשהם נוגעים זה בזה ומסדרים זה לזה את הנוצות. בתצלום, אחת הנקבות דוחפת את הזכר בטפריה ואז מתעופפת מעלה כדי לפנות מקום לציפור השלישית. למרות שבזי ערב הם עופות חברתיים, המקננים ונודדים במושבות גדולות, יחסי קירבה נראים בדרך כלל רק בין בני זוג או בין הורים לגוזליהם הצעירים. העופות עוצרים בישראל בדרכם לעשות את החורף באפריקה.