באוהלי צדיקים וצדיקות

 

א. הטיסה השנתית חוזרת!

מהרו והזמינו!

איל אלכסנדר שלח לי את המודעה הזו, שהתפרסמה באתר של ערוץ 7, ותהה מיהו ‘הצדיק הראשון משטפנשט’ ולמה הוא קבור בעיר יאס, כאשר כל דרדק יודע שהצדיק הקדוש משטפנשט קבור בבית העלמין של נחלת יצחק.

romania-1
הבה נעשה סדר בשושלת ואז נוכל לקנות כרטיס לרומניה. צריך להזדרז כי הטיסה היא בשבוע הבא!

הצדיק ‘הראשון’ של שושלת חסידית קצרת-ימים זו היה מנחם נחום פרידמן, בנו של רבי ישראל מרוז’ין. הוא מת בשנת 1868 ואכן מנוחתו כבוד בעיר יאס. בנו, שירש את כסאו, אברהם מתתיהו פרידמן, מת בשנת 1933, נקבר בעיירה הרומנית שטפנשט, ובכך תמה לגווע שושלת זו. בשנת 1969 הועלו ארצה עצמותיו של הבן (‘הצדיק השני’) ונקברו בנחלת יצחק, ומני אז חזרה חסידות שטפנשט לפרוח, ללא רבי וללא חסידים, אך עם הרבה פולקלור ואווירה…
בעבר התייחסתי כבר לפולקלור זה במדור ‘פרנסות של יהודים’ (היין הקדוש של שטפנשט).

ב. על הנסים

romania-2

צילום: ישראל ויינגולד

רוח הפמיניזם והשוויון המגדרי חודרת אט אט גם למבצרים המבוצרים של הצדיקים. אם עד כה היו לנו רק צדיקים בעלי נס, הנה קיבלנו לאחרונה גם צדיקות בעלות נסים. אמנם היא לא בדיוק ‘צדיקה’, אלא יותר ‘צדקנית’ (כמובן שמנסחי הכרוז אינם ערים לשינוי המשמעות שעבר המונח ‘צדקן’ או ‘צדקנית’, ולמטען השלילי שיש לו בעברית המודרנית), אבל העיקר הוא שהיא ‘אשת פלאות’ וסביב פועלה המבורך אפשר לנסות ולקושש כמה גרושים. וכך הוקם מפעל חדש בתעשיית ‘השנור הקדוש’, שמתבססת על ‘משמרות תהלים על ציונה 24 שעות ביממה’ ועל סיפורי נסים ונפלאות, שהיו או שלא היו.

מי היא אפוא ‘בעלת הניסים’ הזו, שעל מצבת קברה כתוב כי הייתה ‘מלומדת בניסים ופועלת ישועות’, ויום ההילולה שלה צוין זה לא מכבר?
מדובר במרת שרה לאה פיש, שקבורה בהר הזיתים בירושלים. אגב, נסיונה העשיר של המנוחה בנסים לא סייע למקום מנוחתה. קברה הקדוש נהרס בשנים האחרונות פעם אחר פעם, אבל לא על ידי אנטישמים ערבים, אלא על ידי אחב”י, אנשי חברה קדישא (לפחות, כך טוענים בני משפחת הצדקנית).

 

romania-3
על המצבה עצמה לא כתוב מתי נפטרה, אבל בכתבה שהתפרסמה באתר כיכר השבת לפני שנה צוין כי היא מתה לפני עשרים שנה.

 

ג. אל תחמיצו את עת הרצון! 

ה’סופר-מוּן’ כמעט מאחורינו (האירוע הבא יהיה בשבוע הבא, ב-14 בדצמבר), אבל תופעה אסטרונומית זו, שמתרחשת אחת לכמה עשרות שנים, היא כאין וכאפס לעומת האירוע הקוסמי שמתרגש עלינו ביום שישי הקרוב, 9 בדצמבר, שהוא גם – תאמינו או לא – ט’ בכסלו.

romania-4

וזה קורה רק פעם ב-28 שנים. כלומר, עד הפעם הבאה הרמאים האלה של ‘קופת העיר’, יצטרכו להמציא שטיקים חדשים ולהמשיך לעבוד על כל התמימים בעיניים.

ד. הקוויטל והיחידות

את ההזדמנות הזו כבר החמצנו – זה היה לפני ראש השנה האחרון – אבל ברצות הק-ל היא עוד תחזור על עצמה.

אם רציתם הוכחה גמורה לתהליך האורתודוקסיזציה, שבו ‘ליטאים’ (להזכירכם, יורשי ה’מתנגדים’!) מאמצים את מנהגי החסידים, שבהם נלחמו עד חורמה במאה ה-18 – תבוא מודעה זו, שצולמה לפני כמה חודשים ברחוב ירושלים בבני ברק, ותוכיח.


romania-5 
צילום: חיים לוי

הרב חיים קנייבסקי הוא מאחרוני ה’גדולים’ של הציבור הליטאי, והנה הוא מתואר כאן כצדיק חסידי לכל דבר ועניין. הוא מקבל אנשים ב’יחידות’ – מושג חסידי מובהק של פגישה אישית בין החסיד לבין הרבי; ובהזדמנות היסטורית זו (‘צעד היסטורי שלא היה מעולם’, כותבים מנסחי המודעה מתוך מודעות לדרמה הגדולה), כל מי שבא בצל כנפיו יגיש לו גם ‘קוויטל’, כלומר פתקה. בקוויטל, זאת יש לדעת, הם ירשמו, כנהוג, את שמם ושם אמם, ואת שאר השמות שעליהם ירצו לקבל את ברכתו של ‘הצדיק הליטאי’ – ‘בני, חיי ומזוני’ (ילדים, בריאות ופרנסה). את ה’פדיון’ – מושג חסידי גם כן, שכוונתו לכסף שמצרף החסיד ל’קוויטל’ שעה שהוא נכנס ל’יחידות’ – אמור המתברך לתת כבר קודם, לארגון ‘לב אחים’…

ה. ומה ח-חד-חדש באוּמָן?

אומן שבאוקראינה, מקום קבורתו של רבי נחמן מברסלב, היא עיר ואם בישראל וכל הזמן מתחדשים בה דברים. הנה לקט צילומים ששלח לי אחד מקוראי הבלוג שעלה לרגל.

!לב שימו

את המודעה שבתמונה הזאת צריך לקרוא משמאל לימין… יש אומרים כי את הקופה הזו הציב בכלל גוי מקומי.

romania-6
סים אם

באומן אפשר לאכול ‘שווארמה אומן’ וגם לקנות כרטיסי סים אם 130 דקות. אגב, החנות פתוחה מי השעות וכו’…

romania7

מאפיה באומן

איומים בארבע שפות, בכניסה למלון ‘שערי ציון’, על רקע סכסוכי בעלות…

לב בשר

דורשי רשומות ידעו לומר שהשם ‘ברסלב’ הוא שיכול אותיות של ‘לב בשר’ (על פי הפסוק ביחזקאל, לו 26: ‘וַהֲסִרֹתִי אֶת לֵב הָאֶבֶן מִבְּשַׂרְכֶם וְנָתַתִּי לָכֶם לֵב בָּשָׂר’). באומן הישראלית של היום לקחו את זה עוד צעד קדימה. החומוסייה הזו, שמוכרת בשרים על האש, כמו בבית, נמצאת דקת הליכה מציון קברו של רבי נחמן…

ויש גם אוטובוס ששייך לחברת ‘פַּאיֶכַלֶה’. מילה אוקראינית שפירושה ‘סע’, ובישראלית: יַאלְלָה, נַהַגוֹס, פַּאיֶכַלֶה…

romania-8